5 požymiai, padėsiantys atskirti patikimą kredito bendrovę
Ar mano kredito bendrovė yra atsakinga? Šis klausimas yra gerokai svarbesnis negu galėtumėte pagalvoti. Nuo to, ar jūsų kredito bendrovė yra patikima bei atsakingai skolinanti, gali priklausyti daugybė dalykų: ar galėsite lanksčiai keisti sutarties sąlygas, kaip su jumis bus elgiamasi, jei nebegalėtumėte mokėti kredito įmokų ir pan.
Kaip atskirti, kuri bendrovė yra patikima, o kuri – skolina neatsakingai? Mūsų kolega Rizikos valdymo departamento direktorius Justinas Muleika teigia, kad tereikia atkreipti dėmesį į penkis paprastus požymius.
1. Rinkitės patyrusią bendrovę.
Kartu su patirtimi ir ilgalaikiu darbu ateina ir patikimumas. Jei bendrovė veikia daugelį metų, ji turi sukaupusi nemažai žinių, išgyvenusi ekonominio pakilimo ir krizės laikotarpius, yra aptarnavusi daugybę klientų ir gerai išmano jų poreikius. Apie kokybiškas tokios įmonės paslaugas signalizuoja ir turimi sertifikatai.
2. Reikalaukite išsamių pasiūlymo sąlygų.
Kredito bendrovė, prieš sudarant sutartį, privalo pateikti lapą su išsamiai aprašytomis pasiūlymo sąlygomis. Šiame dokumente jūs turite rasti lėšų išmokėjimo sąlygas, vartojimo kredito sutarties trukmę, palūkanas, kitus mokesčius ir pan. Skirtingų įmonių pasiūlymus galite palyginti pagal „Bendrą vartojimo kredito kainos metinę normą“. Ji visose įmonėse yra skaičiuojama vienodai, yra privaloma reklamose ir leidžia palyginti skirtingus pasiūlymus. Kuo šis dydis mažesnis, tuo kredito kaina patrauklesnė.
3. Jūsų mokumo vertinimas – privalomas.
Atsakinga ir patikima kredito bendrovė įvertina besikreipiančio žmogaus pajamas, turimus įsipareigojimus, kredito istoriją ir pan. Lietuva yra tarp pirmaujančių valstybių pagal galimybes gauti duomenis, reikalingus mokumo vertinimui atlikti. Tai reiškia, kad finansų bendrovės turi visas galimybes įvertinti klientų mokumą ir pateikti tokį kredito pasiūlymą, kurio grąžinimas nesukels jums rūpesčių. Jei kredito bendrovė skelbia, kad kreditus teikia visiems – tai blogas ženklas.
4. Galite gauti ir neigiamą atsakymą.
Jei bendrovė skolina atsakingai ir mato tikimybę, kad kredito grąžinimas klientui gali sukelti problemų, atsisako jį suteikti. Tokiu atveju su kredito bendrove pasitarkite dėl mažesnės kredito sumos arba pasirūpinkite jau turimais finansiniais įsipareigojimais.
Reikia žinoti, kad tam tikras taisykles, kurių privalo laikytis visi rinkos dalyviai, numato ir įstatymai. Pvz., jei turite pradelstų įsiskolinimų, tik neseniai pradėjote dirbti, šiuo metu jau turite daug įsipareigojimų – jums kredito neturėtų suteikti nei viena įmonė.
5. Sužinokite, kaip su jumis elgsis, jei vėluosite mokėti įmokas.
Sudarius sutartį ne visiems ir ne visada pavyksta laiku mokėti kredito įmokas. Juk pasitaiko įvairių gyvenimiškų situacijų. Patikima kredito bendrovė tokiu atveju visų pirma turėtų informuoti klientą apie susidariusią padėtį ir ieškoti sprendimo dėl skolos padengimo. Galima bandyti atidėti skolos mokėjimą, išdėlioti skolą ilgesniam laikui, sumažinti mėnesines įmokas. Blogiausia, kaip galite elgtis tokiu atveju, tai pasislėpti ir vengti bendrauti su kreditą suteikusia įmone. Nepavykus susitarti su klientu įmonės dažniausia turi vienintelį būdą susigražinti skolą – pradėti teisines procedūras.
Atsiminkite
Atsakingai reikia ir skolintis. Prieš imdami kreditą įvertinkite tikslius savo poreikius ir nuspręskite, kokio dydžio kreditas reikalingas. Apgalvokite, kokią savo pajamų dalį galėsite skirti mėnesio įmokoms padengti bei kokiam laikotarpiui norėsite skolintis. Taip pat reikėtų išsiaiškinti tikslias kredito sąlygas, kas bus, jei vis dėl to nebus galimybių laiku jį gražinti.