„CrossFit“ treneris: merginos nori būti stiprios, ne tik lieknos
Treneris Tadas Gudžiauskas tinklaraščio skaitytojams pristato vis labiau populiarėjantį sporto būdą – „CrossFit“. Jeigu norite ne tik gražaus, bet ir visiems gyvenimo iššūkiams pasiruošusio kūno, skaitykite interviu ir ruoškitės sportinę aprangą – išbandyti būtina! (Beje, tą jau padarė ir „General Financing“ komanda)
Kas per sporto šaka yra „CrossFit“? Kokie jos privalumai?
„CrossFit“ – ne tik sporto šaka, tai tarsi gyvenimo būdas. Jis vienija tokius žmones, kuriems sportas, sveikas ir aktyvus gyvenimo būdas, sveika mityba bei noras tobulėti tampa svarbia kasdienybės dalimi.
„CrossFit“ pratimų visuma apjungia tokias sporto šakas kaip sunkioji atletika, gimnastika ir lengvoji atletika. Tai viena iš pačių efektyviausių treniruočių formų, kurias žmogus šiai dienai gali pasirinkti. Atliekami pratimai ir jų junginiai yra funkciniai (treniruojami keli raumenys vienu metu), jie pritaikomi kiekvienam žmogui pagal galimybes – turi palengvinimo variantų, tad pradėti gali bet kokios fizinės formos žmonės.
Dar vienas privalumas – treniruočių įvairumas. Kiekvieną dieną laukia vis nauji pratimai ir iššūkiai. „CrossFit“ pratimai puikiai parodo žmogaus galimybes ir jo silpnąsias vietas, bei kaip tas vietas ištaisyti. Nemažai žmonių, net ir turinčių nugaros skausmų ar kitokių problemų, jau po poros mėnesių treniruočių ima štangas, didina svorius ir gerina savo asmeninius rezultatus.
Kuo „CrossFit“ sužavėjo jus asmeniškai?
Mane „CrossFit“ sužavėjo dėl įvairovės ir universalumo. Tai sportas, kuris nesiekia gražaus kūno, o siekia funkcionalaus ir visiems iššūkiams paruošto kūno. Be abejo, gražus kūnas – tai kaip „bonusas“. Visą gyvenimą sportavau, bet niekad nesijaučiau toks stiprus ir bet kam pasiruošęs, kaip jaučiuosi dabar.
Kokio tipo žmonėms ir kokių tikslų siekiant (norint numestį svorį, siekiant padidinti raumenų apimtis ir pan.) „CrossFit“ yra naudingiausias? Kam jį rekomenduotumėte?
„CrossFit“ rekomenduoju kiekvienam, o ypač tiems žmonėms, kurių gerovė man rūpi. „CrossFit“ yra bene geriausia, kas gyvenime yra man atsitikę. Dabar turiu galimybę prisidėti ir prie kitų žmonių gerovės.
Su „CrossFit“ treniruotėmis, pakoregavus programas, galimi visi tikslai: tiek svorio metimas, tiek raumenų apimties didinimas. Visa tai įvyks savaime, bet svarbiausi pokyčiai bus išaugusios galimybės ir atsiradusios žinios, kaip taisyklingai judėti, sėdėti. Bendra fizinė forma tiesiog iššoks pro stogą.
Pirmas dalykas, kurį suprasite „CrossFit“ treniruotėse – kokios prastos fizinės formos iš tikrųjų esate. O pokyčiai pradės matytis labai greitai: pirmiausia pajusite, kaip pagerėjo jūsų bendras fizinis pasirengimas, užbėgti į penktą aukštą tampa nebe problema, sutvirtėja kūnas, imate jausti raumenis, apie kurių egzistavimą tikriausiai net neįsivaizdavote. Vėliau gilinsitės į pratimų technikas ir savo kūną: kodėl nepavyksta vienas ar kitas judesys, dirbsite su savimi, kad ištaisytumėte klaidas ir po kurio laiko pastebėsite, kaip jūsų rezultatai gerėja ir norėsite dar daugiau.
Ar „CrossFit“ gali užsiimti iki tol niekada nesportavę žmonės?
Taip, įprastai niekada „CrossFit“ nesportavusiems žmonėms yra skiriamas paruošiamasis treniruočių ciklas. Tik po šio įvado žmogus gali jungtis prie bendrų treniruočių.
Teko girdėti atsiliepimų, kad „CrossFit“ yra nesveika, nes tai per daug intensyvus sportas, nuo kurio gali nukentėti sąnariai, nugara. Ką atsakytumėte taip manantiems žmonėms?
Vienas iš populiariausių „CrossFit“ sporto šakos apibūdinimų skamba taip: „CrossFit“ – tai aukšo intensyvumo, nuolat kintančios funkcinės treniruotės.“ Funkciniai judesiai dabar yra labai madingas žodis – ypač sporto pasaulyje, tačiau čia turima omenyje, kad judesiai yra paimti iš mūsų kasdienio gyvenimo. Visi kėlimai, atsisėdimai – tai anatomiškai tie patys judesiai, tik perkelti į treniruotes. Todėl nesutikčiau dėl sąnarių ar nugaros skausmo, viskas vyktų priešingai, jeigu žmogus sužinotų, kodėl iš tikrųjų skauda nugarą ir sąnarius.
Dėl intensyvumo – ne visos treniruotės tokios. Tikrai visą laiką nekilnojame ir nemėtome štangų kaip pasiutę. Treniruotės yra labai aiškiai struktūrizuotos: apšilimo dalis, kuri tikrai nėra intensyvi, vyrauja dinaminis apšilimas, apjungiantis visą kūną ir visus sąnarius. Vėliau seka technikos dalis: mokomės ar tobuliname tam tikrus judesius. Trečioje dalyje intensyviausias darbas – dienos treniruotė. Viskas užbaigiama atvėsimu / prasitampymu.
Jeigu kažkas išbandė „CrossFit“ ir liko nusivylęs, siūlyčiau dar pabandyti kituose klubuose pasportuoti ir palyginti.
„CrossFit“ metu daug dirbama su svoriais. Daugelis moterų prisibijo svorių. Ar „CrossFit“ lankančios moterys tikrai užsiaugina didelius raumenis, praranda savo moterišką figūra ir tampa panašesnės į vyrus? Teko tokių nuomonių girdėti ne kartą.
Treniruotėse merginų ir vaikinų santykis yra beveik vienodas. Pastebėjau, kad vis daugiau merginų renkasi ir reikalauja būtent jėgos treniruočių. Net ir klube esančias sunkiosios atletikos treniruočių grupes dažnai užpildo vien merginos. Laikai keičiasi – merginos nenori būti tik lieknos, dabar jos nori būti stiprios ir galingos.
Kiek kartų per savaitę rekomenduotumėte sportuoti žmogui, norinčiam turėti gerą fizinę formą ir ją išlaikyti.
Viskas priklauso nuo kiekvieno žmogaus individualiai, bet aukso viduriukas yra 3–4 kartai.
Jeigu planuojate įsigyti metinę narystę, susipažinkite su vartojimo paskolos galimybėmis.