GFB komanda 2021 02 10

IT specialistų ateitis: sėkmingai karjerai bus būtinas verslo procesų išmanymas

IT specialistu ateitis sekmingai karjerai bus butinas verslo procesu ismanymas v2

Informacinės technologijos nuolat tobulėja, todėl ir IT specialistai yra priversti ne tik nuolat atnaujinti, tačiau ir gilinti turimas žinias. Vis dėlto išmanyti vien technologinę sritį jiems jau nepakanka. Pastebima tendencija, kad pasauliui judant skaitmenizacijos link, IT specialistams vis dažniau tenka analizuoti ir verslo procesų subtilybes. Kalbinti technologijų sektoriaus ekspertai tikina, kad verslas ir IT šiandien yra nebeatskiriami, o norintiems būti sėkmingais specialistais, įsigilinimas į verslo poreikius yra būtinas.


Kintant verslui tenka prisitaikyti

„Infobalt“ vadovas Mindaugas Ubartas pabrėžia, kad dabar esantis verslo žinių poreikis IT srityje priklauso nuo įmonės: vienose jis yra didesnis, kitose – mažesnis. Vis dėlto jis neabejoja, kad nuolat kintančiame pasaulyje tokių žinių neturintys dažniau susidurs su iššūkiais, o į jas įsigilinusių specialistų paklausa su laiku tik didės.

„Greitai kintančioje aplinkoje reikia prisitaikyti prie naujų vėjų. Pandemijos metu atsirado didžiulis postūmis nuotoliniam darbui bei elektroninei prekybai, tad IT specialistams irgi teko prisitaikyti ir įgalinti verslo veiklą. Pagrindiniu iššūkiu tampa gebėjimas suprasti, kokioje stadijoje yra verslas ir kokiais principais remiantis priimami sprendimai. Vis tik IT yra šiuolaikinio verslo pagrindas, tad pamatai privalo atitikti namą“, – įsitikinęs „Infobalt“ direktorius.

Tiesa, M. Ubartas pastebi, kad atlikus IT specialistų poreikio Lietuvoje tyrimą paaiškėjo, jog šiuo metu mūsų šalyje papildomai IT srityje galėtų būti įdarbinti 13 tūkst. ne tik pažengusių, bet ir pradedančiųjų darbuotojų. Jis teigia, kad rinkoje trūksta įvairių kompetencijų specialistų, tačiau reikėtų nepamiršti, kad ateityje šioje srityje galima tikėtis ir pokyčių.

„Manau, kad ateities verslai bus dar labiau besiremiantys technologiniais sprendimais, tad visi darbuotojai įmonėse bus labiau įsigilinę į technologinius, o kartu ir į verslo procesus. Taip pat tikiu, kad laikui bėgant matysime vis daugiau savarankiškai dirbančių žmonių, kurie darbuosis ties atsidariusiais „galimybių“ langais. Tai reiškia, kad kis ir transformuosis pats verslo modelis, o prie jo prisitaikys tiek IT specialistai, tiek kitas funkcijas atliekantys projekto dalyviai“, – įžvalgomis dalijasi M. Ubartas.

Įgyvendinimui svarbus supratimas

Tuo tarpu GENERAL FINANCING BANKO Informacinių technologijų departamento direktorius Vygandas Jonušas teigia, kad poreikis IT specialistams suprasti verslo procesus nėra naujovė. Jau anksčiau šios srities darbuotojams tekdavo atlikti ne tik įgyvendinimo, bet ir planavimo darbus, o tam reikėjo suprasti, kaip įmonė veikia. Dabar šis poreikis yra dar labiau išaugęs, todėl į verslo procesus, pašnekovo teigimu, stengiamasi įtraukti vis daugiau specialistų bei jiems paskirstyti atsakomybes.

GENERAL FINANCING BANKE dirba 27 IT darbuotojai, kurie atlieka įvairiausias užduotis. Vieni prižiūri darbo vietas ir atlieka techninius darbus, kiti bendrauja su skirtingų sričių specialistais ir analizuoja, kaip turėtų veikti vienas ar kitas verslo procesas. Visose šiose srityse verslo mechanizmų išmanymas darbuotojams yra neatsiejama kasdienybės dalis“, – pasakoja V. Jonušas.

Vis dėlto banko Informacinių technologijų departamento direktorius pažymi, kad poreikis išmanyti verslo veikimo principus nėra pagrindinis kriterijus, į kurį atsižvelgiama vykdant darbuotojų atranką. V. Jonušas aiškina, kad šiandien rinkai reikalingi įvairių techninių kompetencijų specialistai, todėl svarbiausias reikalavimas naujam darbuotojui – motyvacija tobulėti ir gilintis į verslo specifiką.

„Svarbiausia, jog į darbą ateinantis žmogus norėtų dirbti ir tobulėti tame, ką jis daro. Kandidatams skiriame daug dėmesio, siekiame išsiaiškinti jų stipriąsias savybes ir jei jos nebūna pakankamos vienai pozicijai, tačiau tinkamos kitai – pasiūlome galimybę prie komandos prisijungti kiek kitame amplua. Vėliau įmonės viduje organizuojame mokymus, kurių metu naujam darbuotojui papasakojame visą reikalingą informaciją apie verslo veikimo principus“, – sako banko IT departamento direktorius.

Galimybės tobulėti dirbant

V. Jonušas pastebi, kad net ir sudarius visas sąlygas tobulėti yra svarbu, jog darbuotojas turėtų atliekamam darbui reikalingų asmeninių savybių: loginį ir analitinį mąstymą, gebėjimą greitai priimti sprendimus bei pasiūlyti geriausią sprendimą. Šie įgūdžiai padeda tiek siekti karjeros aukštumų, tiek be didesnio streso atlikti kasdienes užduotis. V. Jonušas teigia, kad ne vienas banko specialistas gali pasigirti perspektyvia karjera bei sėkmės istorijomis keičiant darbo specifiką, tačiau tai būtų neįmanoma, jei darbuotojas nebūtų motyvuotas, nenorėtų tobulėti ir nesistengtų įgyti naujų bei gilinti turimų žinių.

„Turime ne vieną pavyzdį, kai darbuotojas, pradėjęs dirbti kaip jaunesnysis programuotojas, dabar užima vyresniojo programuotojo arba IT architekto pareigas. Taip pat yra ir sėkmės istorijų, kai pradėję dirbti konsultacijų padalinyje, tačiau turėję didelį norą kurti, kolegos sėkmingai pakeitė pareigas ir tapo programuotojais. Žinoma, kiekvienas toks darbuotojas privalo gebėti ne tik skaityti paraidžiui, bet ir numatyti, kas ir kaip pasikeis organizacijos mastu pakeitus vieną ar kitą funkciją. Vargu, ar be analitinio mąstymo ir verslo procesų išmanymo būtų įmanoma tą padaryti“, – pabrėžia V. Jonušas.

Jam antrina ir „Infobalt“ direktorius M. Ubartas, teigiantis, kad minėtos savybės šiandien itin vertinamos darbo rinkoje: „Supratimas, kaip veikia ekonominiai ir socialiniai procesai, kaip funkcionuoja verslas ir kaip kuriama vertė, padeda tiksliau atliepti poreikį bei prisidėti prie bendros įmonės sėkmės. Bendradarbiavimas ir visų komandos narių įsitraukimas yra vienas iš sėkmės garantų. IT specialistas gali geriau panaudoti savo technines žinias, jei mato, link kur suka verslo mechanizmas ir kaip geriau pasiekti tikslų“.

bank chat coins customers danger-sign experts goals invoice online-payment recommendations transfer-money video-button