Jodinėjimas – pramoga visiems metų laikams
Jodinėjimas žirgais – pramoga, kurią verta išbandyti. Sakoma, kad niekas taip nepakelia nuotaikos, kaip žirgai. Tą patvirtinti gali „General Financing“ kolegė Violeta, kuri jau keletą metų intensyviai jodinėja, o šiame įraše dalinasi patarimais, kur ir kaip geriausiai išbandyti šią smagią vasaros pramogą.
Kur galima jodinėti?
Aplink Vilnių yra be galo daug jojimo vietų. Šią paslaugą siūlo tiek žirgynai, tiek privatūs asmenys. Žmonės, norintys pajodinėti, turėtų pasižiūrėti, kur jiems arčiau ir kur labiau prieinamos kainos. Labiausiai rekomenduočiau šiuos žirgynus:
http://www.endurance.lt - puiki vieta laisvalaikio praleidimui, fotosesijoms. Žirgyne rengiamos pažintinės išvykos raitomis po gražias apylinkes, taip pat organizuojamos jojimo pamokos vaikams ir suaugusiems.
http://tobulaszirgas.lt - ši vieta yra tobula tiems, kurie nori be galo gražaus žirgo ir romantikos. Šiame žirgyne laikomas retos veislės žirgas - Fryzas. Jis yra labai gražus ir gero būdo, labai tinka vaikams. Lietuvoje nelabai dar kur tokį rasi. Be to, aplink ir gamta puiki.
http://laisvalaikiozirgai.lt - puiki vieta laisvalaikio praleidimui visai šalia Vilniaus.
Kiek kainuoja?
Kainų skirtumai žirgynuose yra pakankamai dideli. Žinoma, viskas priklauso nuo poreikių. Jeigu renkatės pasijodinėjimą, kaina gali svyruoti apie 15 eurų. Pasijodinėjimas trunka 45 min., bet kai kurie žirgynai leidžia jodinėti ir visą valandą. Jeigu norisi kažko rimčiau, pvz. pamokos su treneriu, tai tokia pamoka gali kainuoti iki 20 eurų. Žinoma, yra galimybė įsigyti jojimo abonementą, tuomet jojimo pamoka kainuos pigiau. Fotosesija taip pat kainuoja apie 20 eurų. Taip pat galima su žirgu joti į laukus, prie ežeriuko ir netgi jame pabraidžioti, jeigu užtenka tam drąsos.
Ką reikia žinoti pirmą kartą važiuojant į žirgyną?
Svarbiausia nusiteikti teigiamai, nereikėtų jaudintis, nes žirgai jaučia žmogaus nerimą. Jei raitelis yra susijaudinęs, tai ir žirgas bus susikaustęs. Tiesiog reikėtų atsipalaiduoti. Žirgynuose žirgai yra treniruoti, pripratę prie žmonių, todėl be reikalo nesibaidys. Aišku, visko būna, bet tikimybė maža:) Būtina tinkama apranga. Reikėtų dėvėti neslidžias kelnes ir batus žema pakulne bei tvirtu padu.
Prieš važiuojant į žirgyną reikia paskambinti. Žirgai turi būti atitinkamai paruošti: pailsėję, pašerti. Todėl būtina iš anksto užsakyti laiką, informuoti kiek bus norinčių pajodinėti.
Ar galima jodinėti su šeima?
Kai kurie žirgynai sodina ir visai mažus vaikus ant žirgų. Tačiau aš manau, kad mažiems vaikams yra skirtas ponis. O paaugus, nuo 7-8 metų, galima jau ant didelio žirgo sodinti.
Kaip atrodo pirma pamoka?
Pirmoje pamokoje raitelis žingsniuoja/risčiuoja aplink trenerį, kuris žirgą laiko su kordu (virve). Pirmiausia privalu išmokti laikyti pusiausvyrą. Raitelis pats žirgo dar nevaldo, be prisilaiko už balno ir stengiasi pajausti žirgo judesius. Kieno kojos stipresnės tam turėtų būti lengviau:) Antras svarbus dalykas – raumenys. Jojime dirba tokie raumenys, kurie daugiau niekur nedirba. Todėl pirmą kartą nulipus nuo žirgo skaudės kojas, bus sunku paeiti. Reikėtų nusitekti, kad pirmą kartą nebus labai paprasta.
Kada galėsiu joti savarankiškai?
Tai labai individualu. Savarankiškai valdyti žirgą man leido po penkių pamokų. Žinoma, jojau aikštelėje, ne laukuose. Jojimo teorija nepasimiršta net ir po ilgos pertraukos, tik gali nuo krūvio atprasti raumenys. Jei norite turėti pomėgį ir neprarasti įgūdžių, nuvažiuoti į žirgyną užtenka kartą per savaitę.
Ar svarbu oro sąlygos?
Taip, oro sąlygos svarbu. Jei griaudėja ir pila lietus, tuomet jodinėti nepavyks. Galima joti manieže, bet tai nėra taip įdomu, kaip lėkti lauke. Žirgai nebijo šalčio, tačiau nemėgsta drėgmės ir skersvėjų. Galite puikia praleisti laiką ne tik vasarą, bet ir žiemą.
Ar žirgas atsimins mane?
Žirgas turi labai gerą atmintį. Ilgai jodinėjant ant to paties žirgo, jis ima labiau pasitikėti raiteliu, pradeda jausti jo komandas. Pirmą kartą atsisėdus ant balno, žirgas tą jaučia ir dažnai komandų neklauso. Ryšys tarp žirgo ir raitelio tikrai atsiranda.
Aš apie trejus metus jodinėjau ant to paties žirgo ir turėjau įprotį atvažiuoti į žirgyną su skanėstais. Paprašydavau žirgo grakščiai pakelti koją ir už tai jis gaudavo morką. Po kurio laiko žirgas taip įprato, kad vos man atėjus į gardą iš karto keldavo koją ir laukdavo skanėsto:)
Baigdama noriu pasakyti, kad jojimas yra puikus būdas atsipalaiduoti. Visų pirma, tai yra poilsis protui, teigiamos emocijos. Sėdint balne neįmanoma galvoti apie namie likusias problemas, grynas oras praskaidrina mintis, o vėjas greitai išpučia neigiamas emocijas. Kartu tai puiki fizinė treniruotė kūnui. Jojant dirba įvairūs nugaros, kojų, pilvo ir rankų raumenys. Jojimas ne tik suteikia malonumo ir džiaugsmo, bet taip pat ir gydo. Tai yra pats romantiškiausias ir geriausias laiko praleidimas. Žirgai moko kantrybės, ištvermės. Sakoma, kad išmokus laikyti pusiausvyrą balne, lengviau atrasti pusiausvyrą ir gyvenime, manau, tame yra dalis tiesos. Jojimas suteikia nepaprastą laisvės pojūtį. Rekomenduoju išbandyti visiems!
Violeta apie save
Sėsti ant žirgo norėjau nuo mažų dienų, tačiau tėveliai mano noru sužavėti nebuvo, tad savo svajonę teko atidėti iki kol tapau pilnamete ir pati užsidirbau pirmus pinigėlius. Būtent tada prasidėjo mano draugystė su žirgais.
Šiuo metu esu mėgėja ir joju savo malonumui. Tačiau kartas nuo karto pasvajoju apie mini varžybas. Profesionalia sportininke jau netapsiu, tačiau sudalyvauti mėgėjų varžybose - mano maža svajonė :)