Ką reikia žinoti apie kreditingumo reitingą ir mokumo vertinimą?
Po publikacijų apie kreditingumo reitingą 15min.lt naujienų portale, „General Financing“ Rizikos valdymo departamento direktorius, Justinas Muleika, pateikia komentarą, kaip klientų kredito reitingai vertinami šioje finansų bendrovėje.
„Bendradarbiaujame su „Creditinfo“, tačiau kliento kredito reitingą pagal sukurtą algoritmą sudarome patys, panaudodami gautus duomenis (pradelstos paskolos, skolos ir kt.). Dėl šios priežasties į mus kreipęsis klientas neturėtų problemų dėl „Creditinfo“ sistemoje esančio kreditingumo reitingo“, – sakė specialistas.
Norint pirkti išsimokėtinai arba sudaryti vartojimo kredito sutartį, mokumo vertinimo procedūrą reikia praeiti kiekvienam – to reikalauja mūsų šalies įstatymai.
Mūsų klientams kyla nemažai klausimų, susijusių su šiuo procesu, todėl norime atsakyti į dažniausiai pasitaikančius. Naudinga paskaityti kiekvienam, kad, prireikus pinigų, būtumėte iš anksto pasiruošę.
Kokios duomenų bazės ir registrai yra tikrinami? Kokie žmonių duomenys yra pateikiami šiuose registruose?
Mokumo vertinimo metu yra tikrinami duomenys iš įvairių registrų (pvz.: „Sodros“, Gyventojų registro tarnybos, skolininkų administravimo informacinių sistemų ir paskolų rizikos duomenų bazės, kuri yra administruojama Lietuvos banko), todėl klientai, prieš suteikiant jiems vartojimo kreditą, vertinami remiantis tik oficialiais duomenimis.
Galimybė gauti kreditą ir jį grąžinti vertinama atsižvelgiant į gaunamas pajamas, gyvenamąją vietą, vaikų skaičių, turimus papildomus įsipareigojimus (kitus kreditus ir kt.), kredito istoriją (ar praeityje turėjo kreditų ir kaip sėkmingai juos grąžino) ir kitas reikšmingas aplinkybes.
Ar mokumo vertinimo metu galima sužinoti, kokią maksimalią sumą galėčiau pasiskolinti?
Taip, galima, tai darant skyriuje sistema parodys maksimalią sumą, kurią klientas gali skolintis. Beje, ši suma kinta priklausomai nuo pasirinktos paslaugos.
Kodėl gavau neigiamą mokumo įvertinimą, nors uždirbu pakankamai?
To priežastis galėtų būti per dideli turimi finansiniai įsipareigojimai, lyginant su gaunamomis oficialiomis pajamomis, įsiskolinimas kitoms įstaigoms, per trumpas darbo stažas paskutinėje darbovietėje, bloga asmens kredito istorija, turimas nedarbingumo pažymėjimas ar kitos priežastys.
Reikia nepamiršti, kad kreditas gali būti suteikiamas nuolatines pajamas ar išmokas gaunantiems Lietuvos piliečiams, o mokumo vertinimas atliekamas remiantis tik oficialiais duomenimis, todėl ir jūsų pajamos turi būti oficialios.
Jeigu mano mokumo vertinimas buvo neigiamas, po kiek laiko galiu vėl bandyti kreiptis dėl finansavimo?
Mokumo vertinimą patariame atlikti po mėnesio. O jeigu problema buvo dėl per trumpo darbo stažo, tuomet kreiptis pakartotinai patartina išdirbus 4 mėnesius naujoje darbovietėje.
Girdėjau, kad susituokusiems žmonėms sunkiau gauti kreditą arba pirkti lizingu?
Pagal Lietuvos Banko reikalavimus, jeigu esate susituokęs, bus vertinamas jūsų šeimos kreditingumas, t.y. atsižvelgiama į bendrus sutuoktinių įsipareigojimus finansų įstaigoms. Pateikus sutuoktinio sutikimą dėl asmens duomenų tvarkymo bus vertinamos ir sutuoktinio pajamos ir įsipareigojimai.
Jeigu vartojimo kreditą ketinate imti asmeninėms reikmėms, mokumo vertinimo metu bus tikrinama, ar jūsų įsipareigojimai finansų įstaigoms neviršija 20 proc. pajamų.
Taigi, jeigu esate susituokęs (-usi), kreiptis dėl kredito ar pirkimo išsimokėtinai verta su antrąja puse.
Vertinantis su sutuoktiniu, jis „General Financing“ klientu netampa, bet tik padeda antrajai pusei padidinti finansavimo galimybes.
Kaip tikrinamas statutinių pareigūnų ir valstybės pareigūnų mokumas?
Reikalingas statutinio pareigūno arba valstybės pareigūno pažymėjimas ir oficiali pažyma iš darbovietės apie 4 mėnesių uždarbį. Taip pat tinka išrašas ir elektroninės bankininkystės.
Klientas turi pristatyti pažymą, statutinio pareigūno pažymėjimą, tuomet atliekamas mokumo vertinimas, gaunamas atsakymas ir apie tai pranešama klientui. Prieš suteikiant kreditą, papildomai atliekamas dar vienas mokumo vertinimas.