Ką reikia žinoti perkant dviračio šalmą?
Tam, kad dviračio šalmas atliktų savo funkciją, jis turi būti teisingai parinktas ir sureguliuotas. Sužinokite, kaip tą padaryti ir būkite pasiruošę startui „Velomaratone“ bei saugiam važiavimui kiekvieną dieną!
Kad šalmas yra būtinas saugumui užtikrinti, tikimės, suprantate visi. Be to, startuoti „Velomaratone“ galima tik dėvint šalmą, todėl jeigu vis dar važinėjate be jo, kviečiame paskaityti drauge su „Dviračių arenos“ specialistais parengtus trumpus patarimus. Sužinosite, kaip išsirinkti šalmą, kaip teisingai jį dėvėti ir ką būtina žinoti apie šalmų tipus bei kokybę.
Pagrindiniai šalmų tipai
Dviračių šalmai yra skirstomi į kelis pagrindinius tipus: laisvalaikio, plento ir kalnų. Skirtingų tipų šalmai skiriasi savo dizainu ir savybėmis.
Laisvalaikio tipo šalmai labiausiai tinka važinėjimui mieste, poilsinėms kelionėms ir išvykoms. Jie dažniausiai yra sumodeliuoti taip, kad apsaugotų akis nuo saulės.
Plentinio tipo šalmai yra skirti kelių entuziastams ir pasižymi mažesniu svoriu, geresne ventiliacija bei aerodinaminėmis savybėmis. Su tokiu šalmu geriau matysite važiuodami agresyvioje pozicijoje, t.y. stipriai pasilenkę į priekį.
Kalnų tipo šalmai yra tokio dizaino, kuris leidžia galvai kvėpuoti važiuojant mažu greičiu. Tokio tipo šalmuose ventiliacija veikia kamino principu, t.y. karštas oras pasišalina vertikaliai. Šis šalmo modelis apsaugo ir griūnant atgal.
Rinkitės kokybišką šalmą
Šalmo kokybę galima vertinti keliais aspektais. Vizualios apžiūros metu galite įvertinti estetinę kokybę. Nors dalis dviratininkų entuziastų to nemėgta pripažinti, bet mums visiems rūpi, kaip šalmas atrodo ant galvos. Taip pat galima gilintis į tyrimus ir bandymus, kurie buvo atlikti šalmo saugumui padidinti, bei analizuoti šalmo gamybai pritaikytas technologijas. Tačiau tokios informacijos paprasčiausia pasiteirauti specializuotojo dviračių parduotuvėje.
Kaip žinoti dydį
Šalmų dydžiai yra tokie: XS (49-51 cm); S (51-55 cm); M (55-59 cm); L (59-63 cm); XL (62+). Skaičius reiškia galvos apimtį centimetrais, todėl prieš rinkdamiesi šalmą, ją išsimatuokite. Didžioji dalis šalmų yra reguliuojami, todėl XS, M, L ir kiti dydžiai yra orientaciniai, jums vis tiek reikės pasimatuoti bent kelis skirtingus šalmus.
Beje, jeigu važinėjate su akiniais, matuodamiesi šalmą, nepamirškite jų turėti su savimi. Reikėtų rinktis tokį šalmą, su kuriuo dėvint akinius nejausite jokio diskomforto.
Nuo ko priklauso kaina?
Dviračio šalmo kaina priklauso nuo jo svorio ir dizaino sudėtingumo. Kuo brangesnis šalmas, tuo jis lengvesnis, turi geresnę ventiliaciją ir pasižymi geresnėmis aerodinaminėmis savybėmis. Brangesni šalmai turi antibakterinėmis savybėmis pasižyminčias silikonines pagalvėles, jos nesugeria prakaito, lengviau valosi. Moderniuose šalmuose naudojamos įvairios technologijos padedančios sumažinti smegenų sukrėtimo riziką (pvz.: MIPS technologija).
Apsaugo tik vieną kartą
Jeigu važiuodami patekote į avarinę situaciją, kurios metu griuvote, trenkėtės su šalmu į asfaltą, šaligatvį ar automobilį, po tokio incidento šalmą turėsite išmesti. Jis „suveikia“ tik vieną kartą, nes galvai atsitrenkus į kietą paviršių, šalmas padidina smūgio plotą, deformuodamasis sugeria didžiąją dalį smūgio ir leidžia išvengti rimtų sužeidimų. Būtent dėl šitos priežasties šalmo nepatartina skolinti kitiems – reikėtų žinoti apie kiekvieną kritimą ar smūgį, kurį sugėrė jūsų šalmas.
Be to, šalmas gali sudaryti perdėto saugumo įspūdį, todėl verta prisiminti, kad jis apsaugo tik tas vietas, kurias dengia.
Turi būti keičiamas
Kokybiškas ir gerai prižiūrėtas šalmas tarnauja 5-6 metus. Kad šalmas ilgiau išlaikytų geriausias savo savybes, jį reikia valyti, vengiant agresyvių valiklių, tokių kaip benzinas, eteris ir pan. Nelaikykite šalmo garaže, mašinos bagažinėje arba kitoje tvankioje ir nevėdinamoje patalpoje, nes nuo aukštos temperatūros šalmo paviršiuje gali atsirasti burbuliukų. Tokio šalmo dėvėti nepatartina.
Teisingai užsidėkite
Susireguliuokite šalmo dirželius, kad jie tvirtai laikytų šalmą ir šis nenusmuktų. Dirželiai turi būti prigludę prie odos, apatinis dirželis turi būti užsegtas po smakru, o šoniniai dirželiai turi suformuoti „V“ raidę aplink jūsų ausis.
Vidinė šalmo ertmė turi būti pilnai užpildyta, galva gerai aptempta, bet neperspausta. Pernelyg neapnuoginkite kaktos, nes tai reikštų, kad šalmas pasislinko per toli ant pakaušio. Šalmo priekis turi būti ne aukščiau negu per vieną-du pirštus virš antakių.
Pasitikrinti, ar teisingai užsidėjote šalmą, galite atsistoję prieš veidrodį ir pabandę šalmą nustumti į priekį ir atgal. Jeigu jums pavyks tą padaryti, vadinasi, dirželiai yra per laisvi. Suveržę dirželius, pamėginkite su šalmu pavažiuoti. Jeigu važiuojant šalmo padėtis kinta, vadinasi, jį dar reikia papildomai reguliuoti.
Šalmo dirželius reikia tikrinti dažnai, kad būtumėte tikri, jog jie neatsilaisvino ir šalmas vis dar yra puikiai sureguliuotas.
Taigi, prieš pirkdami šalmą būtinai jį pasimatuokite, išbandykite kelis skirtingus variantus, paklausinėkite dviračių parduotuvės konsultanto apie šalmo gamybos technologijas ir rinkitės tokį, kuris geriausiai tinka prie jūsų važiavimo įpročių. Taip pat nepamirškite, kad šalmas saugo tik vieną kartą, o įvykus incidentui kelyje, su juo teks atsisveikinti ir įsigyti naują.
Jei svarstote įsigyti šalmą, susipažinkite su pirkimo išsimokėtinai galimybe.