Ką turėtų žinoti sodininkas rinkdamasis šiltnamį?
Pradėjus šiltnamių paieškas, lengva pasimesti gamintojų, pardavėjų ir modelių gausoje. Šįkart apžvelgsime lietuviškus šiltnamius, kurių gamybai naudojamos kokybiškos europietiškos medžiagos, taip užtikrinant jų ilgaamžiškumą. Be to, pristatysime pagrindines parduodamų šiltnamių formas.
Lietuviškų šiltnamių privalumai
Panaršę internete pastebėsite, kad iš pirmo žvilgsnio panašūs šiltnamiai skiriasi savo kaina. Tik atidžiau panagrinėjus akivaizdus kokybės skirtumas, kuris ir lemia didesnę lietuviškų šiltnamių kainą, bet užtikrina, kad džiaugtis derliumi bus galima iki 10 sezonų.
Trumpai išskyrėme pagrindinius lietuviškų šiltnamių kokybinius skirtumus nuo rusiškų ar iš kitų trečiųjų šalių atvežamų gaminių:
- Cinkuoto metalo profiliai net 20 % storesni – 1 mm storio.
- Šiltnamių konstrukcijų profiliams pagaminti naudojama 20 % daugiau medžiagos: iš 78 mm pločio omega plieno juostų. Profiliai karpomi giljotinomis, tokiu būdu nepažeidžiamas cinko sluoksnis.
- Sutvirtinimui pridedamas platus cinkuoto 1 mm storio ir 100 mm aukščio pamatinis pagrindas, o skersiniai visu perimetru įkasami į žemę apie 40 cm. Tuo tarpu rusiškame komplekte jo iš viso nėra, arba siūloma betonuoti ar dėti lentas.
- Dėl aukščiau minėto pamato, lietuviški šiltnamiai yra atsparūs vėjams, tinka net Šiaurės Lietuvos rajonams.
-Lengvai surenkami be specialistų pagalbos. Pateikiama išsami instrukcija, detalės montavimui yra sužymėtos.
- Naudojamas kokybiškas europietiškas (o ne trečiųjų šalių) – pasirinktinai 4 mm arba 6 mm storio – kanalinis polikarbonatas. Jis užtikrina šiltnamio ilgaamžiškumą (atsparus smūgiams, krušai) bei išskirtines termoizoliacines savybes. Dėl savo skaidrumo (~85 %) puikiai praleidžia augalams reikalingą saulės šviesą, o dėl UV stabilizatorių apsaugo augalus nuo pavojingo tiesioginių saulės spindulių poveikio.
- Polikarbonatiniame šiltnamyje, dėl dangoje esančio oro tarpo, temperatūra svyruoja mažiau, nėra didelio perkaitimo, pavasarį augalams mažiau pavojingos šalnos. Tokia danga yra ir ilgaamžiškesnė.
- Surinkimui naudojami M5 varžtai ir veržlės, o ne M3.
- Prie karkaso danga tvirtinama varžtais su plastikinėmis tarpinėmis, atspariomis UV spinduliams, o ne metalinėmis poveržlėmis ar polipropileno juostomis.
- Žiemą šiltnamio nereikia išmontuoti ar kitaip paruošti, tik uždaryti langus ir duris.
Šiltnamių formų skirtumai
Lašo forma. Sąlyginai nauja ir viena iš stipriausių pagal konstrukciją gaminamų šiltnamių formų.
Rekomenduojama aukštaūgių augalų auginimui. Dėl tvirtos konstrukcijos pririšti augalus ir tvirtinti lentynėles, kabinti vazonus galima tiesiai prie šiltnamio arkų.
Dėl konstrukcijos tipo žiemą neužsilaiko sniegas.
Arkos (kupolo) forma. Turi panašius privalumus, kaip ir lašo formos šiltnamiai, o taip pat pasižymi erdvumu ir platumu.
Saulės spinduliai arkinio tipo šiltnamyje pasiskirsto tolygiai, todėl visi augalai gauna vienodą kiekį šilumos ir šviesos, taip užtikrinamas gausus derlius.
Tokios formos šiltnamius paprasta sumontuoti net pirmą kartą meistraujantiems šiltnamį. Įprastai tokie modeliai yra pigesni negu kitų formų šiltnamiai.
Dvišlaitis, namelio formos. Stilingos formos šiltnamis, vis dažniau pasirenkamas naujakurių, kaip derantis prie šiuolaikiškų namų ir nebenorint rinktis įprastos formos, arkinio šiltnamio.
Puikiai tinkantis auginti įvairias kultūras. Tokio tipo šiltnamyje galima optimaliai išnaudoti visą jo plotą.
Tokios formos šiltnamio montavimas pareikalaus daugiau pastangų ir meistro patirties. Dažnai tokie modeliai yra brangesni.
Pagal poreikį taip pat gali būti parinkti įvairūs priedai: laistymo sistemos, lentynėlės, automatiniai stoglangiai ir kt.
Jei svarstote šiltnamio įsigijimą, susipažinkite su pirkimo išsimokėtinai galimybe.