Kada laikas keisti mobilųjį ir kaip jį išsirinkti?
Kaip žinoti, kad turimas mobilusis telefonas paseno techniškai ir morališkai? Kada jau laikas pasirūpinti nauju išmaniuoju telefonu ir kaip išsirinkti geriausiai atitinkantį jūsų asmeninius poreikius? Pagrindinius kriterijus pateikia mūsų partnerių RDE.LT mobiliųjų telefonų ekspertai.
RDE.LT ekspertai pastebi, kad lietuviai mobiliuosius telefonus keičia maždaug kas dvejus metus. O mūsų turima statistika rodo, kad kelis pastaruosius metus būtent mobilusis telefonas yra labiausiai geidžiama Kalėdų dovana. Tiesa, technologijų gerbėjai švenčių nelaukia, aktyviai seka tendencijas ir išmaniuosius įsigyja dažniau – pasirodžius naujam modeliui. Tokie yra, pavyzdžiui, „iPhone“ ar „Samsung“ gerbėjai.
O kaip žinoti, kad jau atėjo laikas įsigyti naują mobilųjį telefoną, jeigu technologijomis aktyviai nesidomite? Kaip išsirinkti geriausiai jūsų asmeninius poreikius atitinkantį modelį? Pateikiame svarbiausius patarimus.
Kada telefoną galima laikyti morališkai pasenusiu?
Telefonas tampa morališkai pasenusiu, kai juo naudotis tampa nepatogu, t.y. ženkliai sulėtėja prietaiso veikimas, programos užlūžta arba neįsijungia, ilgą laiką negalite parsiųsti naujausių programinės įrangos atnaujinimų. Taip pat negalite naudotis šiuolaikiniais ryšio standartais, pavyzdžiui, naujausios kartos 4G mobiliuoju internetu ar greitesniu „Wi-Fi“. Apie telefono nusidėvėjimą signalizuoja ir greitai išsikraunanti telefono baterija.
Kaip telefono keitimo dažnumas priklauso nuo jo naudojimosi įpročių?
Jeigu šiuo metu turite išmanųjį telefoną ir visapusiškai išnaudojate jo funkcijas, tikėtina, kad mobilųjį telefoną turėsite keisti dažniau negu klasikinių mobiliųjų telefonų savininkai arba tie žmonės, kurie savo išmanųjį naudoja tik skambinimui ir SMS žinučių siuntimui. Išmaniųjų telefonų funkcijos tobulėja nuolat, todėl norėdami, kad jis veiktų greičiau, sklandžiau, turėtų geresnę kamerą, vandeniui atsparų korpusą ar kitų naujų modernių technologijų, nusiteikite, kad apie naujo telefono įsigijimą turėsite pagalvoti su kiekvienu naujo modelio pasirodymu. Žinoma, pirkti kiekvieną naują modelį tikrai nebūtina, šį sprendimą priimkite įvertinę tai, kokių sunkumų jums sukelia nebe taip gerai veikiančios telefono funkcijos.
Kuri operacinė sistema man tinka?
Jeigu į klausimą „Kokį telefoną išsirinkti?“ nesusimąstydami atsakėte „išmanųjį telefoną“, toliau jums verta apsispręsti dėl telefono operacinės sistemos tipo.
- „Android“ pati populiariausia pasaulyje kompanijos „Google“ sukurta operacinė sistema, kurią rasite beveik visuose šiuolaikiniuose telefonuose. Tai labai pažangi bei atvira operacinė sistema, kurią galėsite lengvai pritaikyti savo poreikiams, pavyzdžiui, įsidiegti visas reikalingas programėles, papildomas klaviatūras, ekrano temas, keisti piktogramas ar atsisiųsti naujausių žaidimų bei funkcionalių orų, naujienų įskiepių. Visa tai rasite nuolat atsinaujinančioje „Google Play“ programėlių parduotuvėje.
- „iOS“ operacinę sistemą sutiksite tik „iPhone“ telefonuose. „Apple“ gamintojas pasirūpino, jog vartotojas turėtų kokybišką produktą: itin stilingą ir intuityvią vartotojo sąsają bei tobulą ekosistemą, leidžiančią paprastai sinchronizuoti jūsų išmaniojo telefono nuotraukas, kontaktus, užrašus su kitais „Apple“ įrenginiais, pavyzdžiui, „Macbook“ kompiuteriais ar „iPad“ planšetėmis. Tai itin greita ir sklandi operacinė sistema. Nepamirškite, jog su „iOS“ visi jūsų duomenys bus saugūs – net jei pamesite telefoną, galėsite sužinoti jo buvimo vietą bei nuotoliniu būdu jį užblokuoti ar ištrinti visą jame saugomą informaciją.
- „Windows“ operacinė sistema mobiliesiems pasižymi išskirtine greitaveika bei sklandumu. Operacinės sistemos darbastalį sudaro interaktyvūs programų langeliai, pavyzdžiui, orų prognozės ar aktualių dienos įvykių, kuriuos galima keisti atsižvelgiant į savo poreikius. Be to, ji puikiai sinchronizuojasi su nešiojamaisiais bei stacionariais kompiuteriais.
Visos išmaniųjų telefonų operacinės sistemos turi tas pačias bazines funkcijas ir pasižymi bendra veikimo logika. Visgi, jei nežinote, kurią iš jų verta rinktis, rekomenduojame atkreipti dėmesį į pačias naujausias „Android“ ir „iOS“ sistemų versijas. Kuo operacinė sistema yra labiau paplitusi, tuo daugiau įvairiapusiškesnių programėlių galėsite įsidiegti.
Ką reikia žinoti apie ekrano dydį ir raišką?
Renkantis mobilųjį telefoną, atkreipkite dėmesį į jo ekrano dydį. Šiais laikais populiariausi yra 5 colių įstrižainės ekranai, kurie tapo tikru „auksiniu standartu“. Tokio dydžio pakaks norint patogiai naudotis telefonu. Tiems, kas negali paleisti iš rankų savo išmaniojo prietaiso, rekomenduojame atkreipti dėmesį į telefonus su 5,5 colio ir didesniu ekranu (dar vadinamus „phablet‘ais), kurie savo patogumu gali varžytis net su planšetiniais kompiuteriais.
Ekrano raiška – dar vienas itin svarbus parametras. Kuo ji didesnė, tuo detalesnį ir tikslesnį vaizdą matysite. Jeigu Jums itin svarbi vaizdo kokybė, rekomenduojame rinktis telefonus su Full HD (1080p) ar net Quad HD (1440p) raiškos ekranais.
Kodėl svarbu procesorius ir operatyvioji atmintis (RAM)?
Nuo procesoriaus modelio ir operatyviosios atminties kiekio priklauso, kaip greitai jūsų išmanusis telefonas dirbs. Pasirenkant tinkamo dydžio operatyviąją atmintį, galioja paprasta taisyklė – kuo daugiau, tuo geriau. Optimalu rinktis 2 GB ir daugiau operatyviosios atminties.
Tinkamo procesoriaus pasirinkimas yra sudėtingesnis dalykas, kadangi gamintojai siūlo milžinišką procesorių asortimentą, o ir pačių lustų techniniai parametrai, pavyzdžiui, taktinis dažnis, branduolių skaičius, ne visada gali tiksliai nusakyti realų našumą. Tačiau verta pažymėti, kad įprastai brangesni mobilieji telefonai turi greitesnius procesorius.
- Aukščiausios klasės žinomų prekių ženklų, „Apple“, „Samsung“ „Huawei“, „Sony“, „LG“, išmanieji telefonai jums kainuos 400 eurų ir daugiau. Tai bus išmanieji su 2-8 branduolių procesoriais ir operatyviąja atmintimi (RAM) nuo 2 GB. Šie telefonai patiks ieškantiems maksimalios greitaveikos kasdieninėse programose arba žaidžiantiems naujausius, daug resursų reikalaujančius žaidimus.
- Vidutinio kainų segmento mobilusis telefonas (160–399 eurų vertės) iš pirmaujančių gamintojų su 2-8 branduolių procesoriumi ir ~2 GB operatyviąja atmintimi puikiai susidoros su visomis užduotimis, t. y. veiks sklandžiai, be to, Jūs galėsite žaisti įprastus mobiliuosius žaidimus.
- Biudžetinis telefonas, kainuojantis iki 159 eurų, su paprastesniu procesoriumi ir 1–1,5 GB talpos operatyviąja atmintimi – geras variantas tiems, kurie minimaliai naudojasi išmaniojo prietaiso funkcijomis, t. y. bendrauja socialiniuose tinkluose, skaito internetinius žinių portalus, klausosi muzikos, bei nežaidžia žaidimų.
Kaip nuspręsti, kokia vaizdo kamera reikalinga?
Ne paslaptis, kad šiuolaikinis mobilusis telefonas gali visiškai atstoti skaitmeninį fotoaparatą. Jame integruota kamera užtikrina labai gerą fotografavimo kokybę saulėtą dieną, kurios pakanka norint užfiksuoti kasdienes akimirkas, kurias vėliau įkelsite į „Facebook“ ir „Instagram“ socialinius tinklus.
Šiuo metu rinkoje populiariausios 8–13 Mpx telefonų kameros, kurios gali filmuoti Full HD ir Ultra HD raiška. Tačiau norime pažymėti, kad kameros raiška yra tik vienas iš parametrų, kuris daro įtaką nuotraukos kokybei.
Jeigu jums telefono kamera yra vienas iš svarbiausių išmaniojo telefono kriterijų, rekomenduojame papildomai atkreipti dėmesį į kitas itin svarbias savybes: matricos dydį, apertūrą ir optinio stabilizavimo funkciją. Įprastai geriausias kameras rasite populiariausių gamintojų: „Apple“, „Samsung“, „LG“, „Huawei“, TOP klasės telefonuose.
Ką svarbu žinoti apie ryšio standartus?
Visi šiuolaikiniai išmanieji telefonai palaiko „Bluetooth“ ir „Wi-Fi“ ryšio standartus. „Bluetooth“ jums leis prie savo telefono prijungti įvairius priedus, pavyzdžiui, išmaniuosius laikrodžius ir apyrankes, belaides kolonėles arba „Bluetooth“ peles, klaviatūras ir žaidimų valdymo pultus. O dėl integruoto belaidžio „Wi-Fi“ modulio galėsite be jokių laidų prijungti mobilųjį telefoną prie vietinio „Wi-Fi“ tinklo ir nemokamai naršyti internete namuose, kavinėje ar oro uoste.
Taip pat verta paminėti, kad išmanieji telefonai suteikia prieigą prie 4G arba 3G standarto mobiliojo interneto. Daug ir intensyviai naršantiems, siūlome atkreipti dėmesį į naujausią 4G standartą, kadangi jo sparta yra apytiksliai dešimt kartų didesnė nei 3G.
Kai kurie modeliai turi įdiegtą NFC mikroschemą. Ši technologija įgauna vis didesnį populiarumą, nes leidžia vienu telefono prisilietimu apsikeisti informacija (nuotraukomis, vaizdo įrašais) su kitu išmaniuoju įrenginiu. Be to, telefonu galima sumokėti už prekes ir paslaugas. Nors Lietuvoje toks mokėjimo būdas dar tik lėtai skinasi kelią, bet mes tikime, kad NFC standarto laukia šviesi ateitis.
Dėl GPS navigacijos išmaniajame telefone galite nustatyti savo buvimo vietą žemėlapyje, taip pat surasti reikiamus adresus bei rasti kelią iki jų.
Puiku, jeigu jūsų nusižiūrėtas telefono modelis turi visus šiuos funkcionalumus – toks išmanusis telefonas jums pravers daugelyje gyvenimiškų situacijų.
Ar pagalvojote apie patikimumą?
Išmanusis telefonas yra technologiškai pažangus, tačiau gana trapus daiktas. Todėl kai kurių modelių ekranai padengti aplinkos poveikiams atsparesniu stiklu. Populiariausi yra „Corning“ kompanijos „Gorilla Glass“ apsauginiai stiklai. Jie padeda išvengti pažeidimų krentant iš nedidelio aukščio, taip pat įbrėžimų nuo raktų arba kitų daiktų, esančių Jūsų kišenėje ar rankinėje.
Apsauga nuo drėgmės ir dulkių – kita naudinga kai kurių modelių savybė. Jos dėka jums nereikės jaudintis, kad išmanusis telefonas gali sugęsti truputį sušlapęs, todėl net ir lyjant lietui galėsite drąsiai išsitraukti prietaisą ir juo naudotis.
Belieka tik pasirūpinti duomenų saugumu. Rekomenduojame savo išmanųjį telefoną laikyti visada „užrakintą“. Labai gerai, jei jūsų pasirinktas išmanusis telefonas turi įmontuotą pirštų antspaudų skaitytuvą. Sutikite, kad tai yra žymiai saugiau ir patogiau nei slaptažodžiai ar PIN kodai.
Trumpai apie kainas
RDE.LT ekspertai teigia, kad renkantis naują mobilųjį telefoną, svarbu nuspręsti, ko tikitės iš savo naujojo prietaiso ir kokią pinigų sumą ketinate jam skirti:
- Jeigu jums labai svarbu žengti koja kojon su naujausiomis technologijomis, žaidžiate naujausius žaidimus, reikia geriausios kameros, rinkitės aukščiausios klasės išmaniuosius telefonus (vertė 400 eurų ir daugiau).
- Ieškote aukso viduriuko bei norite naudotis visomis šiuolaikinėmis funkcijos? Tada geriausias pasirinkimas bus išmanieji telefonai, esantys vidutiniame kainų segmente (160–399 eurų).
- Nenorintiems permokėti už telefono funkcijas, kurių, galbūt, net nepanaudosite, arba perkantiems pirmąjį išmanųjį telefoną savo vaikui, rekomenduojame įsigyti biudžetinės klasės prietaisą (iki 159 eurų).
Jei svarstote mobilaus telefono įsigijimą, susipažinkite su pirkimo išsimokėtinai galimybe.