Naudinga žinoti 2017 11 29

Kaip greitai atsipirktų saulės elektrinė? Skaičiuojame su ekspertais

vivint solar  XxvXRdacDo unsplash v2

Mus labai džiugina, kai klientai atranda vis naujas „GF Lizingo“ panaudojimo galimybes ir įsigyja ne tik baldus ar buitinę techniką. Šįkart pristatome saulės elektrines, kurias pas mūsų partnerį, „NoGrid“, galima įsigyti išsimokėtinai. Specialistų skaičiavimais, saulės elektrinė atsiperka nuo pat naudojimo pradžios, net ir mokant lizingo įmokas. Skaitykite interviu ir sužinokite, kaip paprasta įsirengti saulės elektrinę namuose.

Noriu saulės elektrinės, nuo ko pradėti?

Jeigu žmogus nusprendė sukti žaliosios energijos keliu, gali namuose įsirengti saulės elektrinę. Ją sudaro saulės moduliai ir įtampos keitiklis. Jis saulės energijos sugeneruotą nuolatinę srovę keičia į kintamą elektros srovę – tokią, kokia naudojama buityje.

Saulės moduliai gali būti įrengiami ant namo ar kito pastato stogo (šlaitinio ar plokščio), ant žemės, ant pastatų fasadų. Konkretų pasirinkimą nulemia saulės elektrinės galios poreikis, erdvės trūkumas ir kt. individualios priežastys.

Pirmas darbas, kurį reikia atlikti – įvertinti, kokios galios elektrinė namams yra tinkamiausia. Preliminariai kiekvienas gali paskaičiuoti ir pats: tereikia metinį elektros suvartojimą (kWh) padalinti iš 1000. Taip sužinoma, kiek kilovatų galios saulės elektrinės reikia. Pavyzdžiui, jeigu namuose per metus suvartojama apie 3000 kWh, tad reikės 3 kW elektrinės, jeigu 7000 kWh, tai 7 kW. Maksimali saulės elektrinė, „NoGrid“ montuojama ant stogo, yra 10 kW.

Vis dėlto norint labai tiksliai sužinoti elektrinės galią, specialistai vertina ir daugiau veiksnių, turinčių įtakos: stogo nuolydis, pasaulio šalis, į kurią nukreiptas stogas, elektrinės tipas, vietovė, kur stovi namas, šešėliai aplinkui. Visa tai yra modeliuojama su specialiomis 3D programomis, kurios iki smulkmenų įvertina elektrinės generaciją. Be to, galima įvertinti, kaip atrodys namas su saulės moduliais.

Preliminariai įvertinus patiems, „NoGrid“ siūlo išsikviesti specialistus, kurie paskaičiuos tikslų sprendimą.

Ar ilgai užtrunka dokumentų rengimas ir pačios saulės elektrinės įrengimas?

Specialistams dokumentų rengimas užtrunka nuo 2 iki 4 mėnesių. Iki 5 kW galios saulės elektrinės dokumentai parengiami greičiau nei didesnių elektrinių. Reikalingi Plėtros ir Gamybos leidimai iš Valstybinės energetikos inspekcijos, ESO projekto pateikimas ir suderinimas ir pačios elektrinės testavimas bei pridavimas Valstybinei energetikos inspekcijai. Anksčiau nesusidūrusiems su dokumentų tvarkymu, šis etapas užtrunka dvigubai ilgiau.

Saulės elektrinės montavimas vyksta lygiagrečiai su dokumentų tvarkymu. Po sutarties pasirašymo saulės elektrinės dažniausiai pastatomos per mėnesį laiko.

Kaip vyksta perėjimo procesas, kai pradedama naudoti saulės elektrinė?

Įsirengus saulės elektrinę, klientas tampa gaminančiu vartotoju – jis tiek gamina, tiek vartoja elektros energiją.

Visas procesas atrodo taip:
1. Prie namų elektros tinklo yra prijungiama saulės elektrinė.
2. Kai namai vartoja elektrą, tai pirmiausiai ją ima iš saulės elektrinės.
3. Jeigu saulės elektrinė generuoja mažiau negu namai vartoja, tuomet papildom1 reikalingą elektros energijos kiekį vartotojas pasiima iš ESO tinklų.
4. Jeigu elektrinė sugeneruoja daugiau elektros nei sunaudojama, tai perteklius yra perduodamas į ESO tinklus.

Keitimasis elektros energija vyksta automatiškai ir namuose nepastebimi perjungimai. Nereikia ir papildomų įrenginių, nes visa tai įeina į saulės elektrinės komplektaciją.

Kas nutinka su saulės elektrinės pagamintos elektros energijos pertekliumi?

Kaip ir buvo minėta, elektros energijos perteklius keliauja į ESO tinklus. Jis yra kaupiamas vienus metus – nuo balandžio 1 d. iki kovo 31 d. Vadinasi vasarą, kai yra sugeneruojama daugiau elektros negu suvartojama, ji yra atiduodama pasaugoti, o vėliau atsiimama iš ESO tinklų. Svarbiausia yra nepasistatyti per galingos elektrinės, nes visas neišnaudotas perteklius kovo 31 d. anuliuojasi.

Ar įmanoma visiškai atsijungti nuo elektros tinklų?

Taip, galima visiškai atsijungti nuo elektros tinklų. Tačiau labiau verta pasinaudoti tinklais kaip didele baterija ir atiduoti perteklinę energiją pasaugojimui.

„NoGrid“ yra įrengę kelias saulės elektrines su „off-grid“ (atjungta nuo tinklo) sistema. Šie klientai pasirinko tokią sistemą, nes elektros atvedimas jiems labai brangiai kainavo.

Ar žiemą Lietuvoje užtenka saulės elektrinės?

Žiemą saulės elektrinės generuoja ženkliai – apie 5-6 kartus – mažiau elektros. Tačiau jeigu jūs sukaupėte elektros energijos vasarą ESO tinkle, šią energiją atsiimate ir nemokate taip brangiai, kaip perkant iš ESO tinklo (3,77 vietoje 11,4 ct/kWh).

Kiek kainuoja saulės elektrinės įrengimas?

Didžiausios 10 kW saulės elektrinės įranga kainuoja apie 9000 €. Pasirinkus įrengimą su GENERAL FINANCING BANKO pirkimu išsimokėtinai, įmoka per mėnesį siektų apie 90 € (išmokant per 7 metus). Kadangi elektros energiją pasigamintumėte patys, sutaupytais pinigais galėtumėte padengti dalį ar net visą lizingo įmokos sumą.

Elektrinės efektyvumo garantija – bent 25 metai, tad išsimokėjus lizingą, įvertinus dabartinę elektros kainą ir pasaugojimo mokestį, sutaupyti per metus galima nemažą sumą. Kiek konkrečiai pavyks sutaupyti, priklauso nuo įprastai sunaudojamos elektros kiekio.

ESO skelbto pranešimo duomenimis, trečdalis (29 proc.) šeimų Lietuvoje vidutiniškai per mėnesį sunaudoja iki 100 kilovatvalandžių (kWh) elektros energijos, ketvirtadalis (23 proc.) sunaudoja nuo 100 iki 150 kWh, penktadalis (20 proc.) – nuo 150 iki 200 kWh. Vidutiniškai namų ūkiui tenka 140 kWh elektros per mėnesį.

Ar Lietuvoje daugėja saulės elektrinių?

Kiekvienais metais apie 200-300 žmonių pradeda patys gamintis elektros energiją. Energetikos ministerija išsikėlė tikslą: iki 2020 metų padidinti gaminančių vartotojų skaičių iki 34 000. O 2030 metais planuojama, kad sau elektrą gaminsis kas trečias namų ūkis. Tad planai iš tiesų yra ambicingi ir labai tikimės, kad jie ir bus įgyvendinti.

Jau dabar saulės elektrines pasirinkę klientai gauna ne tik finansinę naudą, mokėdami minimaliai už elektros energiją, tačiau ir yra nepriklausomi – kiekvienos kalbos apie abonentinius mokesčius už elektrą ar didėsiančias elektros kainas jų nebegąsdina. Sumažėjusios išlaidos leidžia sutaupytus pinigus panaudoti namų atnaujinimui ar kitoms reikmėms.

Jeigu planuojate šį pirkinį, susipažinkite su vartojimo paskolos galimybėmis.

 

bank chat coins customers danger-sign experts goals invoice online-payment recommendations transfer-money video-button