Kaip lietuviai renkasi automobilį: pagal kišenę ar pagal įvaizdį? [eksperto interviu]
„Nesvarbu, kokią funkciją atlieka automobilis, rinkitės tokį, kuris patiktų jūsų „dūšiai“ ir būkite laimingas, jį vairuodamas“, – svarbiausią dalyką, renkantis automobilį, pabrėžė žurnalo „Auto Bild Lietuva“ vyriausiasis redaktorius, Vitoldas Milius.
Ilgametę patirtį turinčio automobilių eksperto teiravomės, ar asmeninės charakterio savybės atsispindi renkantis automobilį?
Vienareikšmiškai. Ir labai įdomu stebėti, kaip jos atsispindi. Daugelis žmonių automobilyje vis dar mato kažkokią dalį savęs. To mažėja, laikui bėgant gali būti, kad daugelis automobilių vartotojų žiūrės į automobilį panašiai kaip į šaldytuvą. Automobilis turės nuvežti iš taško A į tašką B su kuo mažiau išlaidų, tai bus transportavimo priemonė, kurioje nėra dvasios. Kietas bičas ar mergina nori išreikšti savo „kietumą“ ir renkasi agresyvesnį modelį, aiškiai matyti, kad kelyje ir gyvenime jie nori pasistumdyti. Tiesiogiai gal neišdrįstų, bet kelyje randa progų. Tuo tarpu švelnūs, šeimos žmonės niekada nesirenka agresyvaus automobilio. Lietuvoje yra ta bėda, kad žmonės neperka automobilio, kuris būtų jiems pagal kišenę, bet įsigyja žymiai prabangesnį, aukštesnės klasės, kuris labiau tinka prie jo menamo įvaizdžio – jie būtent ir renkasi transporto priemonę pagal charakterio savybes.
Kaip žmogaus profesija ar darbo pobūdis nulemia automobilio pasirinkimą?
Tam tikra dalis pasirinkimų yra buitinė, padiktuota darbinių poreikių, o kita – įvaizdinė. Pavyzdžiui, smulkiam verslininkui, elektrikui, ūkininkui reikia erdvaus automobilio, nes tenka nuolat pervežti kažką – juos spaudžia aplinkybės renkantis. Gal jie ir norėtų „Ferrari“, bet tenka rinktis „Ford Transit“, t.y. labai konkretų automobilį, nes jis pasižymi tam tikromis reikalingomis savybėmis, funkcijomis. Kita kalba, kai profesija reiškia ir tam tikrą statusą. Pavyzdžiui, gydytojo, advokato ir kt. profesijos lyg ir įgalina jų atstovus rinktis automobilį, kuris atitiktų jų padėtį visuomenėje. Greičiausiai „Dacia Sandero“ advokatui tikrai nebūtų svarstomas variantas.
Tas pats galioja ir tų profesijų žmonėms, kurie turi savo klientams ir kitiems rodyti tam tikrą sėkmės istoriją. Tik tada juo žmonės patikės, patikės savo pinigus, sveikatą, reputaciją ir pan. Prastas, netvarkingas automobilis šiuo atveju sudarytų priešingą vaizdą. Kūrybinių, reklamos agentūrų darbuotojai, vadovai dažnai stengiasi sukurti įvaizdį – kitaip nei pas visus. Tad jų automobiliai neretai būna kitokie stilistine prasme, per automobilius jie išreiškia ir parodo savo kūrybiškumą.
Kasdienis gyvenimas ir hobis – ar žmonės ieško universalaus varianto, ar renkasi atskiras transporto priemones?
Priklauso nuo to, kiek žmogus yra „giliai“ savo hobyje. Be to, yra pomėgių, kuriems tiks ir universalūs automobiliai. Pavyzdžiui, slidės tilps į kiekvieną automobilį, kur nusilenkia sėdynės. Dviratininkai ar kitų panašių hobių mėgėjai įrangos transportavimo problemą sprendžia automobilių priedų – bagažinės, laikiklių – pagalba. Mažesnes pajamas turintys bando rinktis universalesnį automobilį, tinkantį visiems gyvenimo atvejams. Kartais paklausiu kokio pažįstamo, kam tau reikia „minivan`o“? Tai jam reikia valtį vežti, tai šaldytuvą, tai dar kokį didelį daiktą – nors ir tris kartus per metus, bet reikia. Aukštesnes pajamas turintys vis dėlto renkasi kelis automobilius skirtingoms funkcijoms. Pavyzdžiui, medžiotojams reikalingas rimtesnis visureigis, automobilių sporto mėgėjams taip pat prireiks ne kasdienės transporto priemonės.
Moterys ir vyrai – kaip skiriasi jų atrankos kriterijai automobiliui?
Moterys gal ir atkreipia daugiau dėmesio į automobilio grožį, bet kiekvienai sąvoka „gražu“ yra skirtinga. Kai turiu reikalų su moterimis, kurias konsultuoju renkantis automobilį, matau, kad tas pats modelis sulaukia ir komplimentų, ir kritikos už savo, tarkim, lempų grožį. Vienas dalykas, ką renkasi pati moteris, o ką diktuoja šeimos poreikiai. Funkcionaliai moteris su automobiliu dabar dažnai turi daug užduočių: vaikus vežti į darželį, mokyklą, į būrelį, apsipirkti, atsiranda poreikis dideliam, patogiam ir saugiam automobiliui. Moterims dažnai įtaką daro vyrai ar net nuperka išrinktą variantą: nebūtinai labai patogu parkuotis su kokiu „Voyager“, bet už tai saugu. Tačiau vis daugiau atsiranda tokių, kurios renkasi pačios. Dauguma moterų šiuo metu nori vairuoti visureigį. Toks vienas iš moteriškų etalonų būtų – „Nissan Juke“. Mano akimis žiūrint, miesto visureigiai yra madingas, o šiuo metu tikrai yra iš ko pasirinkti. Moterims džipai imponuoja patogia sėdėsena, išlipimu / įlipimu, o ne įkritimu į sėdynę, geresne kai kurių modelių apžvalga vairuojant. Pakankamai dar gajus mūsų visuomenėje dalykas: sutinka pagal rūbą, išlydi pagal protą. Jis keičiasi, bet po truputį. Žmonėms svarbu, ką apie juos mano kiti.
Vyrai, rinkdamiesi automobilį, labiau atkreipia dėmesį į arklio galias ir kitus techninius parametrus. Dalis jų renkasi subtilius variantus – galingus, bet nekrentančius į akį, kad suprastų tie, kurie nusimano, kokia jo vairuojamo automobilio „vertė“.
Vis dėlto visiems patariu rinktis taip, kad vairavimas teiktų malonumą. Nesvarbu, ar rinktis tenka pagal funkcijas, ar pagal šeimos poreikį, ar pagal statusą, bet turite išsirinkti tai, kas labiausiai patinka.
Koks automobilis šiuo metu atitinka jūsų gyvenimo būdą?
Būsiu blogas pavyzdys. Niekada neturėjau vieno tinkamiausio automobilio, kuris atitiktų mano poreikius, gyvenimo būdą – vairavau labai daug skirtingų automobilių. Vis dėlto jeigu lieptų dabar išsirinkti tik vieną... Kadangi bendradarbiauju su visais automobilių pardavėjais, tai man asmeniškai geriausia važinėti su automobiliu, kurio gamintojas neturi oficialaus atstovo Lietuvoje. Leisčiau sau rinktis maksimaliai nepraktišką, kuris man patinka savo įvaizdžiu. Nors nesu JAV automobilių pramonės gerbėjas, man patinka jo išvaizda – „miksas“ tarp naujoviškumo ir senovės, išlaikytos senos tradicijos. Važiavimas ne idealiausias, tikrai ne ekonomiškas, yra daug geresnių variantų, bet jis man dabar tiesiog patinka.
Dar vienas variantas, su kuriuo galėčiau šiuo metu važinėti – didžiulis „Dodge Ram“. Visi kiti mano pasirinkimai būtų susiję su konkrečia idėja, funkcija.
Linkėčiau visiems žiūrėti į automobilio pasirinkimą kaip į būdą išreikšti save. Net jeigu reikia tam tikrų funkcijų, įsiklausykite į save ir rinkitės labiausiai patinkantį variantą. O jeigu neriboja darbo pobūdis, vaikų vežimas ar pagaliau ateina laikas sau, – pirkite automobilį, kuris mieliausias „dūšiai“.
Jei svarstote įsigyti ar remontuoti automobilį, susipažinkite su AUTOLIZINGO paslauga.