Kiek būsto atnaujinimui pasiryžę išleisti lietuviai?
Šiltasis metų sezonas daugeliui – permainų laikas: vieni ryžtasi šukuosenos ar stiliaus pokyčiams, kitus užvaldo noras namams suteikti daugiau spalvų ir naujų formų. Penktadalis lietuvių šiemet planuoja įsigyti smulkmenų interjerui, o trečdalis šalies gyventojų būsto atnaujinimui skirs daugiau nei 400 eurų. Tačiau 61 proc. respondentų jokių pokyčių savo namuose nenumato – atskleidžia finansų bendrovės „General Financing“ užsakymu atlikta apklausa.
Vieni skirs šimtus, kiti – nė cento
„General Financing“ užsakymu atliktas tyrimas atskleidė, kad beveik kas dešimtas respondentas žada įsigyti naujų baldų, 7 proc. apklaustųjų planuoja dalies buto ar namo remontą, 5 proc. ruošiasi remontuoti visą būstą.
Trečdalis apklaustų lietuvių namų atnaujinimui ketina skirti daugiau nei 400 eurų, 16 proc. išleis nuo 100 iki 150 eurų, 13 proc. tam atseikės 150–200 eurų. Daugiau nei pusė respondentų būsto pokyčius planuoja iš atlyginimo ar kitų einamųjų lėšų, o 49 proc. – iš santaupų.
„Apklausa rodo, kad šalies gyventojai planuoja išlaidas, susijusias su būstu. Iš tų respondentų, kurie planuoja būsto atnaujinimą, didžiausias nuošimtis pasiryžę išleisti nemažą sumą, viršijančią 400 eurų. Visgi svarbu atsižvelgti į tai, kad dabartiniame kontekste gyventojų finansinė padėtis bet kada gali pasikeisti. Tą įrodo ir respondentų atsargumas – 61 proc. apklaustųjų artimiausiu metu jokių pokyčių savo namuose nėra numatę“, – apie apklausos rezultatus kalba „General Financing“ Klientų sėkmingos patirties vadovas Skirmantas Ketvirtis.
Norai gali būti suderinami su galimybėmis
Paklaustas, kodėl dalis lietuvių vis tik nesiryžta būsto atnaujinimui, finansų ekspertas pastebi – tokie pokyčiai gali tapti tikru iššūkiu biudžetui, ypač šiandien. Tačiau, anot S. Ketvirčio, racionaliai skirstant lėšas bei planuojant darbus, įmanoma ir sutaupyti, ir džiaugtis pasikeitusiais namais. To pasiekti, pašnekovo teigimu, lengviau, kai nusistatomos išlaidų lubos.
„Siūlyčiau iš pradžių susidaryti planą – ko iš tikrųjų namams reikia, kiek pinigų tam galima skirti. Tuomet reikėtų susižinoti pirkinių ir paslaugų kainas, susirašyti jas į biudžetą ir pažiūrėti, kas kainuos brangiausiai. Galbūt dalį medžiagų galima rinktis „draugiškesnių“ piniginei, galbūt tam tikrus darbus atlikti patiems ar ieškoti pagalbininkų tarp giminaičių ar draugų, o ne samdyti meistrus. Biudžeto planavimas bei griežtas jo laikymasis tikrai leis sutaupyti ir laiko, ir finansų“, – pataria „General Financing“ atstovas.
Ketvirtis tikina – jei ilgai planuoto būsto atnaujinimo lūkesčiai viršija galimybes, planų atidėti tikrai nebūtina. Netikėtai išaugus suplanuotų darbų sąmatai ar reikiamų baldų kainoms perkopus biudžetą, visuomet galima apsvarstyti vartojimo paskolą būsto remontui: „Apklausa rodo, kad planuodami namų atnaujinimą, 3 proc. respondentų jau galvoja pasinaudoti tokiu finansavimo šaltiniu“.
Nevaržant vaizduotės, nereiks ir veržtis diržų
Apie tai, kad būsto atnaujinimas ne visada reikalauja milžiniškų investicijų, kalba ir interjero dizainerė Eimantė Nemanė. Ji priduria: tereikia kūrybiškumo bei vaizduotės, ir namai džiugins pokyčiais.
„Norintiems atnaujinti būstą, tačiau tai padaryti per daug neišlaidaujant, nebūtina daryti remontą ar pirkti naujus baldus – užtenka vieno kito, pavyzdžiui, fotelio svetainėje, derančio prie interjero spalvų. Neįprastas jo raštas taip pat gali suteikti erdvei išskirtinumo bei įdomumo. Kartu, galima atnaujinti interjero aksesuarus: staltiesę virtuvėje, patalynę, tekstilę, užuolaidas, pagalvėles ar kilimą. Jei namuose yra audinio atraižų, iš jų patarčiau pasiūti ir naujus užvalkalus turimoms pagalvėlėms. Tokia investicija itin maža, o pokytis ypač pastebimas“, – sako E. Nemanė.
Anot interjero dizainerės, namus atnaujinti taip pat galima vazoninėmis gėlėmis, nauju toršeru, paveikslais, įrėmintais plakatais ar nuotraukomis, papuošiančiais sienas. Pastarąsias E. Nemanė siūlo pokyčiams naudoti nesibaiminant, kadangi užpildytos jos erdvei suteikia daugiau jaukumo.
„Jei namuose yra užtektinai vietos, siūlyčiau perstumdyti baldus ir pakeisti kambario išplanavimą. Puikus būdas atnaujinti senus baldus – juos perdažyti ar pervilkti nauju gobelenu. Interjerą pagyvina ir savo rankomis kuriamos įvairios detalės, kurios suteikia unikalumo bei asmeniškumo namams“, – teigia E. Nemanė.
S. Ketvirtis papildo – toks būsto atnaujinimas gali pareikalauti daugiau laiko, tačiau jis yra geriausias sąjungininkas norintiems pokyčių. Finansų ekspertas pabrėžia – sutaupyti lengviau atsisakant spontaniško pirkimo, kai neskubama įsigyti trokštamo pirkinio: „Galbūt jis netrukus atsidurs tarp išparduodamų prekių, o gal kitas pardavėjas panašų gaminį siūlo geresne kaina“.