Lietuviai minties vasarą atostogauti užsienyje neatsisako – tai ketina daryti kas penktas
Prie kelionių užsienyje vasarą įpratusių lietuvių planus šiemet sujaukė koronavirusas. Nepaisant to, vienas iš penkių lietuvių šią vasarą vis tiek tikisi bent savaitgaliui išvykti į užsienį. Tokia pat dalis gyventojų atostogas planuoja leisti Lietuvoje. Šiuos duomenis atskleidžia GENERAL FINANCING BANKO užsakymu atliktas tyrimas. Tuo metu kelionių organizatoriai sako, kad gyventojai jau dairosi kelionių pasiūlymų ir laukia pamažu grįžtančių galimybių keliauti.
Lietuvių atostogų planai skiriasi
Kaip banko tyrimas, 18 proc. lietuvių, baimindamiesi koronaviruso, atostogas šiemet ketina nukelti vėlesniam laikui, beveik trečdalis (31 proc.) atostogoms nieko ypatingo neplanuoja ir paprasčiausiai leis laiką namuose. Dešimtadalis (11 proc.) gyventojų atostogų ketina atsisakyti taupymo sumetimais.
Skiriasi ne tik lietuvių atostogų planai, bet ir jų įgyvendinimui numatytos sumos. 16 proc. gyventojų poilsiui ketina skirti 301–500 eurų, tokia pat dalis 201–300 eurų ir dar tiek pat – iki šimto eurų. Plačiau atverti piniginę ketina 14 proc. tautiečių, o atostogoms skirti didesnį nei tūkstančio eurų biudžetą planuoja vos 4 proc.
„Dažno lietuvio atostogų pasirinkimus riboja ne tik šiemet mažesnės keliavimo į užsienį galimybės, bet ir finansai, kurie neretai verčia ieškoti kuklesnių poilsio variantų ar net atostogų visai atsisakyti. Kita vertus, savaitę ar dvi pailsėti ir pakeliauti vasarą stengiasi daugelis, o tam galima pasinaudoti specialiais skolinimo pasiūlymais, kurie leidžia mėgautis poilsiu ypač patogiai išsimokant iki kitų atostogų. Tenka pripažinti, kad šis atostogų sezonas bus visiems neįprastas ir daugelis , matyt, bandysime gerai praleisti laiką gamtoje ar ieškosime neatrastų įspūdžių savo šalyje“, – sako GENERAL FINANCING BANKO klientų sėkmingos patirties vadovas Skirmantas Ketvirtis.
Susidomėjimas kelionėmis – išaugęs
Tuo metu kelionių organizatoriaus „Novaturas“ Marketingo ir viešųjų ryšių projektų vadovė Dovilė Zapkutė pažymi, kad, nepaisant esamų apribojimų, gyventojų susidomėjimas kelionių ir poilsio galimybėmis užsienyje yra išties nemažas. Ypač domimasi galimybėmis keliauti lietuvių pamėgtomis kryptimis – į Graikiją, Bulgariją, Turkiją.
„Dalis gyventojų kurį laiką galbūt baiminsis keliauti į užsienį, tačiau yra ir tikrai daug kelionių išsiilgusių tautiečių, kurie nekantrauja pasimėgauti šilta jūra ir saule Viduržemio ar Juodosios jūros kurortuose, pamatyti tolimesnius kraštus ir susipažinti su jų kultūra. Žmonės jau yra pripratę prie naujų saugumo ir higienos reikalavimų, yra sąmoningesni, todėl keliauti į saugiomis laikomas šalis yra pasirengę. Tokios valstybės kaip Graikija ar Bulgarija su viruso pandemija tvarkėsi išties neblogai, todėl lietuviai į šias šalis keliauti galės jau netrukus“, – sako D. Zapkutė.
Anot kelionių organizatoriaus atstovės, lietuviai buvo įpratę savo vasaros atostogas planuoti iš anksto ir vidutiniškai joms skirdavo apie 600 eurų vienam asmeniui. Tuo metu šiemet dėl didesnio neapibrėžtumo ir koronaviruso grėsmės išaugo paskutinės minutės pasiūlymų aktualumas. Taip pat padidėjo ir pažintinių kelionių į kaimynines šalis paklausa. Nemažai lietuvių, anot D. Zapkutės, šiemet planuoja trumpas, tačiau turiningas, keliones po Baltijos šalis ir Lenkiją.
Renkasi pajūrį
Gyventojai, kurie vis tik ketina apsiriboti Lietuvos siūlomomis poilsio galimybėmis, tyrimo duomenims, daugiausiai planuoja atostogauti šalies pajūryje. Daugiau nei pusė (53 proc.) apsisprendusių vasarą poilsiauti Lietuvoje ketina vykti prie jūros. Trečdalis (30 proc.) ilsėsis ir pramogaus giminaičių ar draugų sodybose, 25 proc. vyks į kitus Lietuvos kurortus, o kiek mažiau (23 proc.) apsiribos išvykomis prie ežerų ar upių. 13 proc. gyventojų rinksis poilsį šalies kaimo turizmo sodybose.
Atlikus tyrimą taip pat paaiškėjo, kad lietuvių labiausiai laukiama vasaros šventė yra Joninės, o ją ketvirtadalis gyventojų ketina švęsti gamtoje. Didžioji dalis (38 proc.) gyventojų Joninių šventimui planuoja pinigų neišleisti, o trečdalis – skirti tam iki 50 eurų.
„Nors Lietuvoje iš tiesų yra daug vietų, kur galima atsikvėpti, akivaizdu, kad visgi pajūris ir toliau labiausiai vilioja tautiečius. Tą iš esmės jau spėjo parodyti ir pirmasis vasaros mėnuo – prasidėjus šiltesniems orams pajūrį užplūdo poilsiautojai, o laisvos nakvynės paieška tapo iššūkiu. Visgi nepabūgę likusių brangesnių nakvynės vietų visuomet turi išeitį – norimą pinigų sumą galima pasiskolinti, žinoma, tik atsakingai įvertinus savo finansines galimybes“, – akcentuoja Skirmantas Ketvirtis.