Naudinga žinoti 2017 08 17

Mobilieji telefonai: ir vaikų lavinimui, ir pamokų ruošimui

mckaela lee grhjIuEAb 0 unsplash

Mobilieji telefonai vaikams leisti negalima uždrausti. Kur dėti kablelį? Vaikus auginantys tėvai dažnai pasimeta. Specialistai (psichologai, mokytojai) taip pat nėra vieningos nuomonės, tačiau bent iš dalies pritaria: dabartinė vaikų karta turėtų pasinaudoti išmaniųjų įrenginių teikiamomis naudomis. Šiame tinklaraščio įraše skaitykite apie išmaniųjų telefonų panaudojimą vaikų lavinimui. Rekomenduosime keletą naudingų programėlių skirtingo amžiaus vaikams ir papasakosime, kaip patrauklus edukacinis turinys mobiliajame telefone padeda pasiekti geresnių mokymosi rezultatų.

Tikriausiai teko pastebėti, kad mobiliuoju telefonu moka naudotis net ir 2 metų vaikai. Nors dar neskaito, jie puikiai „nardo“ telefono meniu ir susiranda mėgstamų pramogų piktogramas – žaidimų ar youtube. Paklausėme mamos, auginančios ikimokyklinio amžiaus vaikus, kada ji leido savo mažyliams paimti mobilųjį telefoną.

Mama Rasa: „Niekada neduodavau vaikams telefono šiaip sau, kaip žaislo, kai jie susierzinę ar kad pabūtų minutėlę ramiai. Visą laiką aiškinau, kad čia mamos daiktas, jo imti negalima – tai niekada ir nebuvo isterijų, kad labai jo norisi.

Mobilųjį telefoną sūnui daviau gal trejų. Internete ieškojau lavinamųjų žaidimų idėjų ir suradau programėlių, kurios buvo skirtos edukacijai: mokytis raides, skirti formas, spalvas ir pan. Parodžiau sūnui ir jam labai patiko spręsti užduotis. Pastebėjau, kad daug greičiau mokosi negu kokias korteles dėliodamas.“

Lavinamosios programėlės ikimokyklinukams

Pažintį su programėlėmis rekomenduojame pradėti nuo lietuviškų. Šitaip lavinsite ir įtvirtinsite vaiko gimtosios kalbos įgūdžius. Programėlės bus itin naudingos ir užsienyje vaikus auginantiems tėvams – tai smagus būdas daugiau laiko skirti lietuvių kalbai.

Pagal vaiko amžių ir pomėgius, galite parinkti jam tuo metu tinkamiausią programėlę. Derėtų nepamiršti, kad geriausia stebėti vaiko žaidimus mobiliajame telefone ir „dalyvauti“: aptarti užduotis, matomus vaizdus bei situacijas.

Atrinkome kelias skirtingas lietuviškas programėles, kurios sulaukusios teigiamų tėvų atsiliepimų ir tūkstančių naudotojų:

  1. ABCČ lietuviška abėcėlė: šią raidžių mokymosi programėlę atsisiuntę daugiau kaip 10 tūkst. vartotojų. Galima atlikti įvairias užduotis, žaidimo forma mokytis raides.
  2. ABCČ pratybos: kai raidės išmoktos, galima pradėti mokytis skaityti su šia programėle.
  3. ABĖČĖLĖ: animuotas raidžių žaidimas 3–7 metų vaikams, kuriame skamba BIPLAN ir kt. smagi muzika. Vaikai tikrai greitai įsimins linksmą dainelę su abėcėlės raidėmis.
  4. Raidelių namai: spalvingas raidžių pažinimo žaidimas. Supažindina su vaiko aplinkos daiktais, jų rašyba.
  5. Skaičiai 1–10: padės išmokti skaičius, geriau juos įsiminti atliekant įvairias užduotis.
  6. Kakės Makės nuotykiai: programėlė sujungia knygų skaitymo malonumą su galimybe patiems dalyvauti mėgstamo personažo nuotykiuose: aprengti Kakę Makę, valyti su ja dantis, drauge pažinti raides ir t.t.
  7. Sliekas Bevardis: neįprastas žaidimas, o lietuviška pasaka, kurioje gausu interaktyvių daiktų ir veikėjų. Vaikai gali keisti pasakos pabaigą ir atlikti kitų smagių veiksmų.
  8. LRT pasakos: profesionalių diktorių įgarsintos pasakos vaikams suskamba naujai. Galima iliustruoti pasaką ir kelti nuotrauką į galeriją, peržiūrėti kitų vaikų piešinius.
  9. Du paršeliai: programėlė sukurta Linos Žutautaitės knygos motyvais. Su knygos personažais vaikai gali atlikti smagių užduotėlių.
  10.   Logikos šalis: programėlė skirta 5-8 metų vaikams. Gerų įvertinimų sulaukęs žaidimas lavina vaikų loginį mąstymą.
  11.   Žaliapėdis: linksmo žalio žmogučio nuotykiai Klaipėdos senamiestyje. Vaikai turi atlikti įvairias užduotėles, kad padėtų Žaliapėdžiui.
  12.   Saulytučiai: interaktyvios pasakos ir žaidimai vaikams. Vaikai skatinami susipažinti su aplinkoje esančiais objektais ir reiškiniais, o tyrinėjimus pratęsti kartu su tėveliais lauke!
  13.   Po smilgom: gamtos įkvėpti žaidimai vaikams ir visai šeimai. Lavinami skirtingi įgūdžiai atliekant temines užduotis.

 

Mobilieji telefonai – namų darbams atlikti 

Monika Krilavičienė, „E. mokyklos“ atstovė, mūsų tinklaraščiui sakė, kad šiais laikais nereikia vengti mobiliųjų telefonų. „Vaikai per daug greitai tobulėja, nestabdykime ir neribokime jų galimybių. Manau, reikėtų užsiimti ne draudimais, o auklėjimu ir prioritetų sudėliojimu.“

Elektroninių edukacinių priemonių kūrėja, bendrovė „E. mokykla“, 2014 m. sukūrė internetinę mokymo, mokymosi ir pasiruošimo brandos egzaminams sistemą „Egzaminatorius.lt“. M. Krilavičienė teigia, kad tyrimais įrodyta, jog mokiniai naudoję „Egzaminatorių“, gauna 22 proc. geresnius brandos egzaminų rezultatus.

Mokyklose taip pat naudojamas kitas šios įmonės produktas – EMA (elektroninė mokymosi aplinka). Įvairias užduotis vaikai gali atlikti tiesiog savo mobiliuosiuose telefonuose. Net namų darbų atlikimas tampa smagiu užsiėmimu. Įvairių sričių užduočių komplektai (lietuvių kalba, matematika, biologija ir kt.) yra skirti 1–8 klasių moksleiviams.

„Mokiniai yra suskirstomi į lygius. Tiek pažengęs, tiek patenkinamo lygio mokinys yra motyvuotas mokytis. O tai akivaizdžiai gerina mokymosi rezultatus. Be to, visi vaikai yra skirtingi, todėl jiems ir užduotys turi būti skirtingos. Juk suaugę mes mąstome ir vienodus dalykus sprendžiame skirtingai“, – pažangios mokymosi aplinkos privalumus vardijo M. Krilavičienė.

Lavinamosios programėlės moksleiviams 

Tobulėti ir įgyti naujų žinių vaikai gali ne tik mokyklos suole. Jums tereikia jiems padėti ir pasiūlyti vertingo turinio žaidimų. Pavyzdžiui, mokyklinio amžiaus vaikams patiks šios programėlės:

  1. Įsidėmėtinos rašybos žodžiai: sutikite, kad „kalti“ rašybos taisykles nėra smagus užsiėmimas, tad šį procesą palengvina smagios užduotys.
  2. Dualingo: įvairūs šios programėlės variantai padeda geriau įsisavinti užsienio kalbų žinias (anglų, rusų, prancūzų ir kt.).
  3. Gustavo receptai: ne mokslams skirta, bet taip pat naudinga programėlė. Vaikas mokosi sekti instrukcijas, teisingai atlikti užduotis realybėje ir, žinoma, jo laukia atlygis – apčiuopiamas ir skanus rezultatas!
  4. Lietuvos tūkstantmečio vaikai: dar vienas smagus būdas patikrinti žinias ir daugiau sužinoti. Varžybų efektas įtraukia – programėlę jau parsisiuntė daugiau kaip 100 tūkst. vartotojų.
  5. Pažink pinigus: vaikas susipažįsta su pinigais, mokosi juos suskaičiuoti, ugdo supratimą, iš kur jie „atsiranda“ ir kaip juos paskirstyti.

Mobilusis telefonas – dažniausias pirkinys pirmokui 

Vienos iš mobiliaisiais telefonais prekiaujančios įmonės atstovo pasiteiravome, kada tėvai perka pirmąjį mobilųjį telefoną vaikui? „Dažniausiai vaikui asmeninis telefonas nuperkamas prieš pirmą klasę. Čia išryškėja skirtingas tėvų požiūris: vieni perka paprastą („mygtukinį“) telefoną tik tam, kad galėtų susisiekti su vaiku, jį kontroliuoti, kiti investuoja daugiau, kad vaikas galėtų pasinaudoti išmanaus prietaiso privalumais“, – sakė pardavėjas.

Mobiliųjų telefonų pardavimų statistika rodo, kad tėvai dažniausiai dairosi telefonų, kurie kainuoja iki 150 €. Brangesnius telefonus – iki 300 € – paprastai perka vyresniems vaikams, kurie patys pagrindžia, kodėl jiems reikia geresnio telefono ir tėvai linkę atsižvelgti į vaikų pageidavimus.

Su mūsų tinklaraščiui pardavėjas pasidalijo pastebėjimu, kad tėvai dažniausiai perka to paties gamintojo mobilųjį telefoną, kaip ir patys turi. Tik įprastai pasirenka pigesnį modelį. Populiariausi išlieka „Samsung“ J serijos, „Prestigio“, „Nokia“, „Huawei“, „Nous“, „Lexand“ mobilieji.


Jei svarstote mobilaus telefono įsigijimą, susipažinkite su pirkimo išsimokėtinai galimybe.

 

bank chat coins customers danger-sign experts goals invoice online-payment recommendations transfer-money video-button