Namas be pamatų per vieną dieną: mobilius namelius renkasi ir dėl patogumo
Lietuvio genuose įrašytas noras turėti galimybę rytais basomis atsistoti ant rasotos žolės ar suleisti rankas į žemę. Daug žmonių, turinčių sodo sklypą, šiek tiek žemės prie ežero ar paveldėtą senelių sodybą, svajoja apie modernius, funkcionalius ir paprastus namus, tačiau jų kainos dažnai viršija šeimos galimybes.
Tokiais atvejais dažnas pasirinkimas yra mobilūs nameliai, kurie, priklausomai nuo įrengimo lygio, gali kainuoti nuo 7 iki 25 tūkst. eurų.
„Už tokią sumą dažniausiai išeitų išlieti tik įprasto namo pamatus, – šypsosi Vytautas Andrijauskas, mobiliais nameliais prekiaujančios UAB „Elindrė“ pardavimų vadovas. – O mobiliems nameliams net nereikia pamatų, užtenka, kad sklype būtų vanduo, elektra ir nuotekų valymo įrenginys. Tokio namuko statybos labai greitos – viską sujungus, galima nakvoti tą pačią naktį“.
V. Andrijauskas pažymi, kad atokesniuose žemės sklypuose, kuriuose ne visuomet yra tiesioginė prieiga prie vandentiekio ar elektros, taip pat yra galimybė įsirengti mobilų namelį. Tokiu atveju, elektrą užtikrina montuojami saulės moduliai, papildomai įrengiamos bionuotekų valymo talpyklos, vandens gręžiniai, prijungiamas buitinis dujų balionas.
Perka ir dėl patogumo
UAB „Elindrė“ pardavimų vadovo teigimu, mobilaus namelio pasirinkimas nesusijęs su klientų finansine padėtimi. Tokius namelius žmonės renkasi ir dėl patogumo.
„Kai kurie klientai įsigyja mobilų namelį, nes nenori veltis į jokias statybas. Šie nameliai juk ant ratų – atsivežei ir pasistatei, prireikus – pervežei į kitą sklypą. Įprastas vasarai skirtas mobilus sodo namelis kainuoja nuo 7 iki 11 tūkst. eurų, tačiau kartais klientai, net jei sode vasarą praleidžia tik kelis mėnesius, vis tiek perka brangesnį namelį, nes ir tiems keliems mėnesiams ieško komfortiškesnio varianto“, – kalba jis.
Mobilius namelius, kurių vertė iki 15 tūkst. eurų, galima pirkti išsimokėtinai, paėmus vartojimo paskolą. Už tokią sumą išeina III kategorijos 2-3 miegamųjų mobilus namelis pakankamai aukštomis lubomis ir su plastikiniais langais su stiklo paketu bei centriniu dujiniu šildymu (radiatoriais) arba su centriniu dujiniu oriniu šildymu.
Finansavimą mobiliems nameliams įsigyti teikiančio GENERAL FINANCING BANKO Rizikos valdymo departamento direktorius Eimantas Palionis sako, kad lietuviai vis dažniau atranda mobilius namelius kaip alternatyvą stacionariems, vartojimo paskolos jiems – populiarėja.
„Vartojimo paskolos suteikimo procesas yra gerokai paprastesnis ir greitesnis nei būsto paskolos. Svarbiausia – būti atsakingam, įvertinti savo finansines galimybes paskolą grąžinti, nusistatyti priimtiną įmokų dydį bei paskolos grąžinimo trukmę“, – kalba E. Palionis.
Jo teigimu, nors, įsigyjant mobilų namelį, nereikia galvoti apie būsto įrengimą, skaičiuojant biudžetą, nereiktų pamiršti išlaidų namelio apšiltinimui ir kitiems galimiems patobulinimams pagal savo poreikį. Tiesa, pirmą paskolos įmoką galima atidėti 3 mėnesiams, kad įsikūrimas būtų lengvesnis.
Ir sodyba, ir namas prie jūros
V. Andrijausko teigimu, mobilaus namelio pirkėją apibūdinti nėra paprasta, nes šie nameliai patenkina pačius įvairiausius poreikius.
„Pavyzdžiui, žmonės paveldi seną sodybą, kurios seną trobesį atstatyti neapsimoka, todėl jie įsigyja mobilų namelį. Mobilius namelius dažnai perka, kad pastatytų sodo sklypuose, kai nėra galimybių pasistatyti stacionaraus namo.
Žinoma, žmonės visuomet jaučia poreikį gręžtis į gamtą, ieško ramybės – tą labiausiai pastebėjome pandemijos metais, kai vienu laikotarpiu visi mūsų mobilūs nameliai buvo išparduoti.
Dalis žmonių, turinčių sklypus prie ežero ar jūros, perka ir įrengia mobilius namelius nuomai. Viename tokiame namelyje gali atostogauti dvi šeimos, todėl paros kaina joms būna labai nedidelė. Mobilūs nameliai yra patrauklus pasirinkimas norintiems atostogų metu nepatirti didelių išlaidų nuomai“, – sako UAB „Elindrė“ pardavimų vadovas.
Kartais tampa nuolatiniais namais
V. Andrijausko teigimu, gyvenime pasitaiko situacijų, kai mobilūs nameliai tampa nuolatiniais namais. Brangesni mobilūs nameliai, su plastikiniais langais su stiklo paketu bei įrengta šildymo sistema, pritaikyti gyventi ir žiemą.
„Tokiuose nameliuose įrengtas arba dujinis centrinis orinis šildymas, kai šiltas oras pučiamas per kiekviename kambaryje įrengtas groteles, arba dujinis centrinis radiatorinis, kaip namuose. Mobiliuose nameliuose propano-butano dujos šildo ir namus, ir vandenį, leidžia naudotis dujine virykle bei orkaite. Tiesa, nuolat gyvenantys žmonės šildymui kartais naudoja ne dujas, o malkas, kad sutaupytų – pasistato lauke atskirą patalpėlę krosniai. Bet kokiu atveju, nuolatiniam gyvenimui perkamą mobilų namelį rekomenduojama apšiltinti“, – pasakoja V. Andrijauskas.
Nors mobilų būstą vadiname nameliais, pardavimų vadovas nustebina pasakydamas, kad jų bendras plotas siekia nuo 32 iki 47 kv. metrų – lyg įprasto standartinio buto. Pasak V. Andrijausko, įprastas Lietuvoje perkamų namelių plotis būna 3,1 m, 3,7 m ir 4 m, o lubų aukštis siekia nuo 2 m iki 2,4 m, kai kuriuose nameliuose – net iki 2,6 m. Būna mobilių namelių, pritaikytų žmonėms, turintiems judėjimo negalią. Jie yra su platesnėmis durimis, o vidaus įrengimas pritaikytas judėti sėdint vežimėlyje.
„Mobilūs nameliai iš išorės atrodo nedideli, tačiau dėl protingo išplanavimo ir komplektacijos jie yra talpūs ir patogūs gyventi. Juose komfortiškai sutalpinami ir baldai, ir visa reikalinga buitinė technika. Kai kuriuose nameliuose yra net skalbimo mašinos“, – sako jis.