Per antrąjį ketvirtį Banko vartojimo paskolų portfelis išaugo 5 proc.
Valdas Bernatavičius, GENERAL FINANCING BANKO Vyriausiasis finansų pareigūnas
Gyventojų, turinčių paskolas su kintama palūkanų norma, ilgai lauktas Europos Centrinio Banko (ECB) palūkanų normų mažinimas pagaliau įvyko – birželio mėn. ECB sumažino bazines palūkanų normas 0,25 proc. Klausimas – kas toliau ir kiek kartų šiais metais ECB dar mažins palūkanas. Ekspertai tikisi dar vieno ar dviejų mažinimų, nors ECB pabrėžia, kad viskas priklauso nuo to, kaip pavyks suvaldyti infliaciją. Bet kokiu atveju – bazinių palūkanų normų mažinimas jau matomas indėlių palūkanų normose, kurios irgi pajudėjo žemyn. Ekonomistai ir analitikai sutaria, kad dabar yra geras laikas „užrakinti“ esamas palūkanas indėliuose ilgesniam periodui ir galimai užsitikrinti infliaciją viršijančią grąžą.
Kokie bus infliaciniai procesai antroje metų pusėje priklauso nuo daugelio aplinkybių, ypač kai antras pusmetis prasideda „karštai“ visomis prasmėmis. Pirmiausiai, karštis pasaulio politikos frontuose (netikėti rinkimų rezultatai Jungtinėje Karalystėje bei Prancūzijoje, neįtikėtini įvykiai JAV Prezidento rinkiminėje kampanijoje) sukelia papildomo neapibrėžtumo pasaulio ekonomikoms. Ar tai atsilieps ekonomikų atsigavimui, infliacijai ir, galų gale, ECB sprendimams dėl palūkanų?
Antra, kol ieškome atsakymų į šiuos klausimus, galime pasimėgauti ir karščiais sporto arenose – Europos futbolo čempionatas Vokietijoje, Olimpiada Paryžiuje. Tokio mąsto sporto įvykiai paprastai būna gana dideliu stimulu vietos ekonomikai (turizmo augimas, naujos darbo vietos, investicijos į infrastruktūrą), o turint mintyje, kad Vokietijos ir Prancūzijos ekonomikos yra didžiausios Europos Sąjungoje, vėlgi galime spėti, kad įvykiai sporto arenose galimai turės įtakos ir ECB sprendimams.
Na ir dar vienas karštis – meteorologinis. Lietuviai džiaugiasi šiluma ir, panašu, negaili lėšų atostogoms. Valstybės duomenų agentūra skelbia, kad birželį vidutinė metinė infliacija siekė 2,1 proc., o jos augimui didžiausią poveikį darė atostogų išvykų (11,5 proc.) bei sporto ir poilsio įrangos nuomos (8,7 proc.) brangimas. Tai parodo gyventojų ekonominių lūkesčių optimizmą, kuris atsispindi ir GENERAL FINANCING BANKO rezultatuose – per antrąjį ketvirtį Banko vartojimo paskolų portfelis išaugo 5 proc., o per metus (lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu) paaugo 15,5 proc. iki 133 mln. eurų. Banko grynosios palūkanų pajamos lyginant su 2023 metų pirmuoju pusmečiu išaugo 4 proc., veiklos rezultatas (veiklos pelnas prieš vertės sumažėjimą) taip pat augo 4 proc.
Banko Klientams linkime puikios likusios vasaros, karščiais mėgautis atsakingai ir, žinoma, nepamiršti atsakingumo asmeninių finansų sferoje (saugantis suaktyvėjusių finansinių sukčių, priimant teisingus skolinimosi, taupymo ar investavimo sprendimus).
Kviečiame susipažinti su GENERAL FINANCING BANKO 2024 m. sausio-birželio mėn. finansine ataskaita.