Renkame pirmąjį kompiuterį moksleiviui. Ką reikia žinoti?
Koks turėtų būti pirmasis moksleivio kompiuteris? Kada verta pirkti planšetę, o kada – nešiojamąjį arba stacionarų? Ką daryti, jeigu namuose auga du ar daugiau mokyklinio amžiaus vaikų? Į šiuos aktualius klausimus padeda atsakyti GENERAL FINANCING BANKO partnerio, kompiuterinės ir skaitmeninės technikos prekybos tinklo „Skytech.lt“, valdančio vieną didžiausių Lietuvoje specializuotų el. parduotuvių www.skytech.lt, ekspertai.
Pirmasis kompiuteris – prieš penktą klasę
Šiuo metu tėvai moksleiviams kompiuterius dažniausiai perka prieš penktą klasę. Tai susiję su tuo, kad daugelyje Lietuvos vidurinių mokyklų informatika pradedama dėstyti būtent nuo penktos klasės.
Perkant pirmąjį kompiuterį moksleiviui, svarbu, kad jis būtų pakankamai spartus ir suderinamas su šiuolaikiniais mokymo įrankiais bei mokymo įstaigose naudojamais programiniais paketais. Pavyzdžiui, teksto redagavimo, programavimo pagrindams užtenka visiškai paprasto kompiuterio, kai tuo tarpu vaizdo ar garso medžiagos dorojimui reikalinga kiek spartesnė sistema.
Kas geriau: nešiojamasis ar stacionarus?
Renkantis pirmąjį kompiuterį, gausi pasiūla gali trikdyti. Į klausimą, kas geriau – nešiojamas kompiuteris ar stacionarus, atsakyti nėra paprasta.
Nešiojamų kompiuterių kaina gali būti labai panaši į stacionaraus kompiuterio, bet jais naudotis yra patogiau, juos lengva pernešti į kitą kambarį, jie užima mažiau vietos bei naudoja kur kas mažiau elektros energijos. Tačiau stacionarus kompiuteris visuomet bus spartesnis ir pagal poreikius jį bus galima vėliau tobulinti, t.y. pridėti papildomos atminties, kietųjų diskų ar kitų plėtimo plokščių bei įrenginių.
Jeigu kompiuteris perkamas ne tik darbui, tačiau ir žaidimams bei kitoms pramogoms, „Skytech.lt“ rekomenduoja rinktis būtent stacionarų modelį.
Vėlesnėse klasėse, jei atsiranda poreikis kompiuterį nešiotis su savimi, rekomenduojama skirti daugiau dėmesio jo svoriui ir rinktis lengvuosius „ultrabook“ arba „du viename“ (t.y. kompiuterius, su nuimamomis arba persukamomis klaviatūromis, kuriuos pagal poreikį galima naudoti arba kaip nešiojamąjį, arba kaip planšetinį kompiuterį) tipo įrenginius, kurie pernelyg neapsunkins ir taip daug sveriančios moksleivio kuprinės.
Kada tinka planšetė?
Pradinukams tėvai dažniausiai perka planšetinius kompiuterius, nes jie yra patogūs ir suteikia daugiau galimybių atlikti kasdienius darbus, pramogauti ir bendrauti neprisirišant prie vienos vietos. Dideli planšečių ekranai yra patogūs žiūrėti filmus bei filmukus, skaityti knygas bei naršyti internete.
Planšečių pasiūla yra gana plati ir jų pasirinkimas gali skirtis priklausomai nuo vaiko amžiaus, poreikių. Vaikams iki 8-9 m. ekspertai rekomenduoja rinktis 7-8 colių, paprastesnius modelius, kuriuos vaikams patogu laikyti rankose ir kuriuos lengva transportuoti.
Vyresniems vaikams, kuriems mokykloje jau reikia rašyti įvairius rašinėlius, daryti kūrybinius darbus, dažniau prisireikia nešiojamojo kompiuterio. Tačiau ekspertai pataria neskubėti ir pirmiausia išsiaiškinti, kaip bus naudojamas įrenginys. Jeigu vaikas darbus turės atlikti namuose ir nėra poreikio kompiuterį nešiotis su savimi, vietoj nešiojamojo kompiuterio galima rinktis paprastesnį, kiek didesnį, tačiau nebrangų įrenginį.
Kaip išsirinkti tinkamą monitorių?
Ieškant tinkamo monitoriaus pirmiausia reikia išanalizuoti būsimą jo stovėjimo vietą. Rekomenduotina monitorių statyti taip, jog atstumas nuo akių iki ekrano būtų apie 40-80 centimetrų, o ekrano viršus būtų horizontaliai arba kiek žemiau akių lygio. Populiariausi šiuo metu yra 21-24 colių įstrižainę turintys ekranai, nes jie yra pakankamai ergonomiški, neužima daug vietos, tačiau suteikia galimybę komfortiškai skaityti, dirbti, žiūrėti filmus bei žaisti žaidimus.
Išsirinkus monitorių, galima pagalvoti ir apie mažuosius kompiuterius (pvz. Intel® NUC platformos pagrindu sukurta SKY Micro kompiuterių serija), kurie pasižymi tuo, kad jiems nereikia papildomos vietos po stalu, ar daug laidų. Jie yra vos 10x10 cm dydžio ir tiesiog tvirtinami prie monitoriaus nugarėlės. Nepaisant mažo dydžio, tokie kompiuteriai tinka naudotis tiek kasdienėmis, tiek sudėtingesnėmis programomis.
Kaip išvengti dužimo ir lūžimo?
Vaikai į elektronikos prietaisų saugojimą žiūri kiek kitaip negu suaugusieji, todėl judriems vaikams rekomenduojama išrinkti kuo tvirtesnį įrenginį. Geriausia, su maždaug 7 colių ekranu, nes mažesnis ekrano paviršiaus plotas sunkiau skyla. Taip pat rekomenduotina įsigyti papildomą dėklą ar ekrano plėvelę. Žinoma, joks gaminys nėra visiškai apsaugotas nuo sugadinimo, todėl patartina įsigyti ir įrenginio draudimo paslaugą, kuri apsaugos atsitikus nelaimei.
Ką rinktis, jei šeimoje du ir daugiau vaikų?
Šeimoje auginant du ir daugiau vaikų, pravartu turėti stacionarų ar nešiojamą kompiuterį. Daugelis operacinių sistemų suteikia galimybę sukurti norimą kiekį vartotojų, tad kiekvienas vaikas gali turėti savo individualų darbalaukį, matyti tik jam reikalingas programas.
Jei svarstote kompiuterio įsigijimą, susipažinkite su pirkimo išsimokėtinai galimybe.