Robotų-vejapjovių populiarumas per sezoną išaugo 300 proc.
„Pagrindinis roboto privalumas lyginant jį su bet kokiu kitu sprendimu yra savarankiškumas arba autonomija. Jis atlieka visą darbą taupydamas brangų žmogaus laiką. Be to, daro tai itin kokybiškai, netingi ir neserga“, – apie vis populiarėjančius robotus-vejapjoves pasakojo Aleksej Traškin, mūsų partnerio „Lazy House robotics“ vadovas.
Kodėl vis dažniau žmonės ieško roboto-vejapjovės?
Kasdien sulaukiame bent kelių skeptikų, kad robotas-vejapjovė dėl įvairių priežasčių negalės įveikti jų pievelės ar vejos. Per aštuonerius metus patirties su skirtingais robotiniais sprendimais neišsprendžiamų atvejų turėjome tik keletą, ir tai buvo dėl landšafto specifikos. Tikime, kad jeigu žmogus šiandien susitvarko su benzinine / elektrine žoliapjove, tai 99,9 % jam rastumėme ir tinkamą robotinį sprendimą.
2017 m. vasaros sezono metu robotų-vejapjovių rinkoje pastebėtas net 300 proc. augimas.
Robotai-vejapjovės jau nebėra tokia egzotika, kokia buvo prieš keletą metų. Lietuvos rinkoje atsirado įvairių pasaulinių gamintojų, ne tik visiems žinoma „Husqvarna“. Pavyzdžiui, šiuo metu vieni greičiausių ir efektyviausių robotų yra „Ambrogio“ arba savarankiškai instaliuojami „Worx Landroid“.
Be to, išaugusi pasiūla lėmė lengvesnį robotų įsigijimą, taigi dabar nereikia sukti galvos dėl garantinės / pogarantinės roboto priežiūros – ją užtikrina patirtį sukaupę pardavėjai.
Vejos pjovimo robotai tapo ir lengviau įperkami. Geras to pavyzdys – išmanieji robotai „Landroid S“, kurių kaina kirto žemiausią psichologinę ribą ir šiuo metu kainuoja mažiau nei 1000 €. Pastebima, kad robotų kainos beveik susilygino su vejos traktorių kainomis, tiesa, nereikia pamiršti, kad robotai visą darbą atlieka ne tik savarankiškai, bet ir ženkliai pigiau, nei traktoriai.
Pagrindiniai kriterijai, pagal kuriuose reikia rinktis robotą-vejapjovę?
- Sklypo plotas. Jei sklypo plotas didelis, rinkitės robotus, kurie turi didesnes baterijos talpas. Tokiu būdu vejapjovės robotai galės nupjauti viso sklypo teritoriją vos per kelis trumpus darbo seansus. Tačiau nepersistenkite besivydami kuo geresnių techninių parametrų, nes jei plotas mažas, o robotas galingas, jūs paprasčiausiai už jį permokėsite ir neišnaudosite visų jo resursų.
- Sklypo reljefas ir augmenijos tankumas. Nereikia toli ieškoti pavyzdžių: mano sodas yra nelygus, vietomis kalvotas, vejai virš 15 metų, todėl ji natūraliai nelygi (kurmiai, sezoniniai grunto išplovimai ir t.t), reikia atnaujinimo, trešimo, bet robotas gali darbuotis ir čia.
Turime pavyzdžių, kaip robotai tvarkosi pamiškėse, parkuose, labai dideliuose sklypuose (1 ha ir daugiau), kur tiesiog nebūna užsėtos žolės – galima rasti sprendimą beveik visiems atvejams.
Vienintelis dalykas, kurio robotai dar nesugeba – būti alpinistais – negali tvarkyti statesnių kaip 55 % šlaitų. Tiesa, tokius ir žmonės įveikia tik su trimeriais.
- Savininkų įpročiai. Pagal pageidavimą, robotas šienaus veją nustatyto aukščio, pageidaujamu laiku ir t.t. Skirtingų gamintojų robotai-vejapjovės su identišku sklypu tvarkysis labai skirtingą laiką. Šis skirtumas gali siekti net 3-4 kartus, todėl renkantis robotą būtinai įvertinkite tai, kiek laiko veja priklausys robotui, t.y. kaip ir kokiais pjovimo ciklais jis prižiūrės veją, o kiek laiko liks jums, kad galėtumėte nevaržomai naudotis savo išpuoselėtu sklypu.
Kokį sudėtingiausią projektą teko įgyvendinti?
Vienas įsimintiniausių projektų buvo 1 ha sklypo paruošimas ūkininko sodyboje, kur teko įrengti net 3 skirtingus robotus. Rankinis žolės pjovimas atimdavo net 20 val. per savaitę. Įsivaizduokite – tai faktiškai para žmogaus laiko.
Ūkininkas svarstė pirkti rimtą traktorių, bet jis tik ženkliai palengvintų patį procesą, o laiko nesusitaupytų tiek jau ir daug. Traktorių vis tiek tenka valdyti žmogui, manevravimas sunkiose / siaurose vietose užima daug laiko, nupjautos žolės išvežimas irgi netrumpina proceso.
Kai šeimininkai (ūkininkai, kurie tikrai gerai susipažinę su mechanizuota technika) papildomai įvertino traktoriaus eksploatacines sąnaudas, jie vienareikšmiškai nusprendė pilnai automatizuoti visą procesą. Ir nė kiek dėl to nepasigailėjo.
Kaip teisingai reikėtų lyginti robotus-vajapjoves tarpusavyje
1. Techninės charakteristikos. Reikia palyginti ne tik maksimalų sklypo dydį, kurį robotas galėtų aptarnauti, bet ir laiką, per kurį jis tai atliks.
2. Konfigūravimo galimybės. Tai ypač svarbu, kai sklypo planas, reljefas yra sudėtingas. Rimtų gamintojų robotus galima pritaikyti net ir pačioms ekstremaliausioms sąlygoms, tiesa, kaina tokių robotų bus aukštesnė.
3. Paprastumas. Jei sklypas nedidelis ir nesudėtingas, galima domėtis vejapjovės robotais, kuriuos galima suinstaliuoti savarankiškai.
4. Komplektacija. Būtinai atkreipkite dėmesį į roboto komplektaciją – kas jau įskaičiuota į kainą, ką dar reikės nusipirkti atskirai. Instaliacijai reikalingos medžiagos gali ženkliai iškelti roboto kainą.
5. Pardavėjo patikimumas. Nors ir netiesiogiai susijęs su roboto darbu, patikimas, profesionalus pardavėjas ne tik patars, kurį robotą geriausiai rinktis, bet ir pasiūlys kokybiškas instaliacijos paslaugas bei roboto garantinę / pogarantinę priežiūrą.
Su kokiais mitais apie robotus-vejapjoves tenka susidurti?
- Brangu. Iš tiesų robotų kainos seniai nebėra itin aukštos, o populiariausiems Lietuvoje, 5–6 arų sklypams, galima įsigyti robotą iki 1000 €.
- Sudėtingas įrengimas. Profesionalus roboto instaliavimas, tausojantis veją, trunka vos 1 dieną. Galite išeiti į darbą, o sugrįžę galėsite stebėti, kaip pilnai sukonfigūruotas robotas pluša kieme.
- Sudėtinga priežiūra. Nors robotas ir reikalauja bendro supratimo apie veikimo principus, tačiau jokios sudėtingos priežiūros ar brangių techninių aptarnavimų jam daryti nereikia. Viskas, ką reikės padaryti šeimininkui – laiku keisti pjovimo peiliukus, retkarčiais nuvalyti po korpusu susikaupusią žolę.
Ne sezono metu robotą reikia saugoti pilnai pakrautą šiltoje ir sausoje vietoje arba pristatyti žiemos servisui, kur juos pasirūpins profesionalai, kad jis būtų pilnai paruoštas naujam sezonui.
- Netinka naujai vejai. Tai galioja tik robotams, kurie neturi lietaus jutiklio ir negali nutraukti pjovimo ciklo drėgnu periodu. Sausai žolei, kad ir ką tik pasodintai, robotai vejapjovės jokios žalos nedaro.
- Prasta vejos priežiūra. Iš tiesų išmanieji robotai vejapjovės jau seniausiai pralenkė žmones šiuo klausimu, o roboto nupjauta veja visa yra vienodo aukščio, geresnio tankumo bei atrodo kaip lygus žalias kilimas.
Jei svarstote šio pirkinio įsigijimą, susipažinkite su pirkimo išsimokėtinai galimybe.