Ruduo – tinkamas metas pagauti gyvenimo žuvį: ko prireiks sėkmingai žvejybai?
Pasaulyje siaučiant pandemijai, siekdami išvengti masinių susibūrimo vietų bei uždarų patalpų, vis daugiau žmonių laisvą laiką leidžia gamtoje. Dėl to prie upių bei ežerų daugėja niekada žvejoti nebandžiusių entuziastų, o užkietėję žvejai vis dažniau nusprendžia įsigyti papildomos įrangos savo mėgstamai veiklai, sako žvejybos ekspertas Saulius Vigraitis. Jo teigimu, lietuviai labiausiai mėgsta žvejybą ežeruose, tačiau prieš perkant įrangą kiekvienam svarbu įsivertinti ne tik žvejybos vietą, bet ir paros metą bei oro sąlygas, kuriomis ketinama žvejoti. Savo ruožtu finansų ekspertai primena, kad nusprendus išbandyti naują veiklą, svarbu atsakingai planuoti su ja susijusias išlaidas.
Vieni žvalgosi į meškeres, kiti – į katerius
Dauguma lietuvių rudenį ir toliau ieško veiklų, kurios galėtų kompensuoti ribojimus išvykti į svečias šalis ar eiti į mėgstamus renginius, kurių palaipsniui mažėja dėl koronaviruso sukeltos pandemijos. Išeitimi tapo laiko praleidimas gamtoje prie ežerų ar upių, tad natūraliai išaugo ir susidomėjimas žvejyba. Šios srities ekspertas Saulius Vigraitis pasakoja, kad atsirado nemažai iki šiol niekada nebandžiusių žvejoti žmonių, tačiau neatsiliko ir patyrę žvejai, kurie suskubo įsigyti naujausią žvejybos įrangą.
„Pradėtos pirkti meškerės, valtys, kateriai ir kiti reikmenys. Anksčiau buvo įprasta tiesiog keisti seną valtį į naują ar guminę į plastikinę, o dabar atsirado daug žmonių, kurie dar niekada anksčiau nebuvo susidūrę su žvejyba ir pirmą kartą įsigijo šiai veiklai pritaikytus įrenginius“, – pasakoja S. Vigraitis.
Anot pašnekovo, tinkamas pasiruošimas žvejybai daug pastangų nereikalauja. Gali užtekti įsigyti tiesiog vieną plūdinę meškerę, susikonstruoti spiningą bei ritę ir pasirinkti masalą, ant kurio norima gaudyti laimikį. Dažniausiai tai būna blizgė arba vobleris. Tiek užtenka norint pažvejoti ir ramiai praleisti laiką, tačiau juos renkantis svarbu įvertinti, kur ir kada bus žvejojama.
„Tinkamos meškerės, ritės, valo ar masalo pasirinkimas priklauso nuo įvairių faktorių. Tiek nuo to, kokią žuvį bus siekiama pagauti, tiek nuo žvejybai pasirinkto paros ar metų laiko bei oro sąlygų. Didelę įtaką įrangos pasirinkimui turi ir tai, ar žvejojama bus ežere, ar upėje. Kaip taisyklė, labiausiai lietuviai mėgsta ežerus. Juose viskas paprasčiau, patogiau, nėra srovės. Ežerai džiugina dar ir papildomai teikiamomis naudomis. Galima smagiai praleisti laiką, įsikurti kempinge su nakvyne, išsimaudyti, pernakvoti ar ant laužo išsikepti pagautą laimikį. Upės yra klampios ir sraunios, o ir kempingų prie jų mažai, tad ir pramogų mažiau“, – mintimis dalijasi S. Vigraitis.
Pataria nusimatyti biudžetą
Pasak specialisto, visi žvejai renkasi skirtingai – nėra vienos dažniausiai perkamos meškerės ar vienos populiariausios ritės. Kiekvieno pasirinkimas priklauso nuo to, kaip rimtai žiūrima į šį užsiėmimą ir kiek lėšų ryžtamasi skirti.
„Kaina gali svyruoti nuo 30 iki 1000 eurų. Optimaliausias, daugumai mėgėjiškai žvejyba užsiimančių žvejų tinkantis variantas – 100 eurų vertės meškerė, 50 eurų ritė bei dar keli smulkūs priedai. Viską susumavus, dažniausiai išleidžiama iki 250 eurų. Žvejai profesionalai meškeres ir rites renkasi jau šiek tiek brangesnes. Šių kaina prasideda nuo 300 eurų“, – pasakoja žvejybos ekspertas.
Abejojančius dėl tinkamiausios ir poreikius geriausiai atitinkančios žvejybos įrangos S. Vigraitis taip pat visuomet ragina kreiptis į savo srities profesionalus. Jie ne tik parinks optimaliausią įrangos komplektą, bet ir padės jį paruošti žvejybai, duos naudingų patarimų ir galbūt netgi atskleis slaptą vietą, kur didesnė tikimybė sugauti įspūdingą laimikį.
Savo ruožtu GENERAL FINANCING BANKO Pardavimų departamento direktorius Skirmantas Ketvirtis primena, kad norint įsigyti patikimą ir sau patinkančią meškerę, valtį ar kitą žvejybos reikmenį bei tinkamai pasiruošti žvejybai, svarbu nepriimti skubotų sprendimų.
„Norint gamtoje praleisti kuo daugiau laiko ar netgi užsiimti žvejyba profesionaliai, dažnai svarstomi patikimesni žvejybos reikmenų pasirinkimo variantai. Tam gali prireikti ir didesnio biudžeto nei turimas – šiuo atveju alternatyva galėtų būti vartojimo paskola arba pirkimas išsimokėtinai. Tačiau bet kokiu atveju svarbu neskubėti pirkti aklai, reikia įsivertinti tiek finansines galimybes, tiek savo poreikius. Išlaidoms planuoti paprastai itin veiksminga iš anksto nusimatyti biudžetą“, – patarimais dalijasi S. Ketvirtis.
Skandinaviją gali pakeisti Molėtai ar Ignalina
Banko atstovas kartu primena, kad planuojant pirkinius savo hobiui šiandien jau derėtų įvertinti ir pasaulinę situaciją, nulemtą pandemijos. Valstybėms vėl vis dažniau įvedant kelionių apribojimus, žvejai mėgėjai bei profesionalai taip pat susiduria ir su kliūtimis išvykti žvejoti svetur.
„Jei kažkas turėjo seną svajonę išvykti žvejybinei ekspedicijai į užsienį, šiandien, akivaizdu, jos išsipildymui kyla vis daugiau iššūkių. Tačiau tai dar nereiškia, kad savo noro pažvejoti turėtumėte atsisakyti visai. Įprastai tokia kelionė į Skandinaviją gali kainuoti apie tūkstantį eurų ar dar daugiau, o šiuos pinigus, tarkime, šiandien galima investuoti į kokybišką valtį ar katerį, kuris jums tarnaus 10 metų ar dar ilgiau“, – sako S. Ketvirtis.
Su tokiu pirkiniu, anot eksperto, galima drąsiai išmaišyti visus Lietuvos ežerus ar keliauti šalies upėmis. „Šiandien turime plačias galimybes patenkinti savo poreikius norint užsiimti žvejyba ar kitu hobiu. O dar svarbiau, kad tokie pirkiniai gali suteikti džiaugsmo ne tik jums, bet ir jūsų šeimai ar draugams“, – reziumuoja pašnekovas.