Tonos maisto ir savanorystės prasmė
Dvi trys tonos maisto kasdien išrūšiuojamos, sutvarkomos, paruošiamos transportavimui ir išvežamos dienos centrams, labdaros valgykloms, socialiai remtiniems žmonėms. Tai yra labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“ Vilniaus padalinio kasdienybė, prie kurios, savanoriaudami, prisilietė „General Financing“ darbuotojai. Jei ne savanoriai, šio fondo veikla būtų neįmanoma, o daug sunkiai besiverčiančių žmonių liktų be taip jiems svarbios ir reikalingos paramos maistu.
Suprasdama savanorystės ir gerų darbų naudą tiek visuomenei, tiek tuos darbus darantiems, bendrovė „General Financing“ kas mėnesį savo darbuotojams dovanoja tris valandas darbo laiko, kurį jie gali išnaudoti savanoriškoms veikloms. „Savanorystė bendrovėje aktyviai skatinama jau kelerius metus. Šiais metais leidome darbuotojams patiems spręsti, kam jie norėtų padėti skirdami savo laiką ir jėgas, - sako Diana Gedeikytė-Jakutienė, „General Financing“ Komunikacijos vadovė. – „Maisto bankas“ tapo vienu iš mūsų kolegų pasirinkimu. Apsilankę šio fondo sandėliuose ir paskirstymo punkte, pabendravę su ten dirbančiais, supratome, kad iki tol apie „Maisto banko“ veiklą žinojome labai mažai.“
Išgirdę „Maisto banko“ pavadinimą, daugelis prisimena kelis kartus per metus prekybos centruose nutinkančias šio fondo labdaros akcijas, kai žmonės kviečiami pirkti ir aukoti ilgai negendančius maisto produktus, kurie vėliau išdalinami socialiai remtiniems šalies gyventojams. Visgi, šis labdaros ir paramos fondas yra ne tik tokios akcijos. Kol darbavomės sandėliuose rūšiuodami maisto produktus, „Maisto banko“ Vilniaus padalinio savanorių koordinatorė Kristina Popovaitė papasakojo, kad fondas bendradarbiauja ir su šalies maisto gamintojais bei prekybininkais siekdamas, jog dar tinkamas vartoti maistas nebūtų išmetamas, bet pasiektų nepritekliuje gyvenančiųjų stalą. „Taip kovojame ir su maisto švaistymu,“ - kalbėjo Kristina.
Taigi, „Maisto banko“ Vilniaus padalinio sandėlį kasdien pasiekia 2-3 tonos (o po švenčių net ir 4-5 tonos) artėjančio prie pabaigos galiojimo ir dar tinkamo vartoti maisto iš didžiųjų prekybos centrų. Visą šį kiekį maisto kasdien išrūšiuoja ir paruošia pristatymui savanoriai. „Per beveik tris savanoriavimo valandas su kolege peržiūrėjome ir išskirstėme 47 dėžes duonos gaminių. Tinkami vartoti gaminiai į vieną dėžę žmonėms, nebetinkami – į kitą dėžę gyvūnų prieglaudoms, - įspūdžiais iš „Maisto banko“ dalinasi „General Financing“ komunikacijos vadovė. – Tą pačią dieną visas tas kiekis duonos ir batono iškeliavo žmonėms ir gyvūnams“.
Kaip papasakojo „Maisto banko“ Savanorių programos vadovė Dovilė Kovalskytė, kasdien Vilniaus padalinyje autobusiukuose, kurie surenka produktus iš prekybos tinklų, reikia 4 savanorių, sandėlyje -12, biure -1, produktų dalinimui - 3. Viso - 20 savanorių. „Praėjusiais metais Vilniaus padalinyje turėjome 78 aktyvius savanorius. Aktyviais savanoriais mes laikome tuos, kurie savanoriauja 30 val. per neilgesnį nei 6 mėnesių laikotarpį. Per savaitę mums reikia 120 žmonių pagalbos, jei jie visi ateina po vieną kartą, o jei visi savanoriai ateina tik vieną kartą per mėnesį, mums jų reikia keturis kartus daugiau. Didžioji dalis darbo yra padaroma nenuolatinių savanorių arba žmonių, kurie savivaldybių ir probacijos tarnybų siuntimu dirba visuomenei naudingą darbą, - apie „Maisto banko“ kasdienybę kalbėjo Dovilė Kovalskytė. – Turime ir ilgamečių savanorių. Yra bent trys moterys, kurios savanoriauja 6 ir daugiau metų. Taip pat apie 10 savanorių, kurie lankosi nuo 2 iki 5 metų. Vis pasitaiko senų savanorių, kurie buvo nutraukę savanorystę, bet po kurio laiko vėl sugrįžo. Esu iš keleto jų girdėjusi, kad labiausiai juos traukia čia dirbantys žmonės - visi tie, kurie nuo pat pradžių taip atkakliai ir nenuilstamai „Maisto banką“ kūrė“.
„Maisto bankas“ turi padalinius ne tik Vilniuje, tačiau Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose bei Panevėžyje. Visuose miestuose savanoriai yra reikalingi nuolatos. Nebūtina iš karto įsipareigoti ilgalaikei savanorystei, galima ateiti vieną kartą ir pabandyti, pasižiūrėti, kaip vyksta darbas, susipažinti su kitais savanoriais.
Jei kyla abejonių, ar verta, paskaitykite „Maisto banke“ popietę praleidusių „General Financing“ darbuotojų įspūdžius.
„Labai patiko prisiliesti prie "Maisto banko" veiklos iš vidaus ir suprasti, kokį reikalingą ir prasmingą darbą, padedami savanorių, jie daro. Smagu, kad "Maisto bankas", besirūpindamas skurdžiai gyvenančiais žmonėmis, kartu skatina ir atsakingą maisto vartojimą bei prisideda prie aplinkos tausojimo,“ – sako „General Financing“ Jaunesnioji skolų valdymo ekspertė Simona.
Anot „General Financing“ Operacijų specialistės Jolitos, geras jausmas apima, kai žinai, kad kažkam padedi ir praleistas laikas yra naudingas. „Nors nuovargis ir jautėsi, bet iš „Maisto banko“ grįžau su gera ir teigiama emocija. Geras darbas yra užkrečiamas dalykas. Tad vėl su dideliu noru lauksiu kito mėnesio penktadienio. Savanorystė yra naudinga ne tik tam, kam ji yra skiriama, bet ir pačiam žmogui, nes ji praturtina patirtimi ir geromis emocijomis, - džiaugiasi „General Financing“ kolegė.
„Apie labdaros organizaciją ,,Maisto bankas" žinojau seniai, tačiau neįsivaizdavau, kad surenkamo maisto iš prekybos centrų kiekis toks didžiulis, - stebisi „General Financing“ Vyresnioji specialistė-analitikė Violeta. - Džiugu, kad dar tinkamas vartoti maistas keliauja ne į sąvartyną, o ant nepasiturinčiųjų stalų. Darbas šioje organizacijoje verda. Maistas keliauja konvejeriais. Jį reikia priimti, surūšiuoti bei paruošti organizacijoms. Pamačiusi tokius darbų kiekius, suvokiu, kad organizacijos veikla be savanorių tiesiog neįmanoma. Pagarba tiems žmonėms, kurie aukoja savo laisvą laiką ir padeda ,,Maisto bankui" kovoti su skurdu per kovą su maisto švaistymu“.