Tyrimas: lietuviai vis dažniau naudojasi kelių bankų paslaugomis
GENERAL FINANCING BANKO atlikto tyrimo duomenys atskleidžia, jog gerėjant žmonių finansiniam raštingumui, gyventojai aktyviau pradėjo domėtis skirtingų bankų jiems teikiamais pasiūlymais. Todėl užsienyje paplitusi praktika naudotis antrojo banko paslaugomis pamažu prigyja ir Lietuvoje. Tokiu būdu, vienas bankas padeda atlikti kasdienes operacijas, o antrasis – taupyti ar pasiskolinti.
Patogesnis valdymas, geresnės sąlygos
Tai, jog gyventojai naudojasi kelių bankų paslaugomis, pasaulyje nėra naujiena – tai itin populiaru tokiose šalyse, kaip JAV, Jungtinė Karalystė ar Japonija. Pasak GENERAL FINANCING BANKO Vyriausiojo finansų pareigūno Valdo Bernatavičiaus, tai, kad klientas naudojasi skirtingų bankų pasiūlymais, jam leidžia patogiau diversifikuoti santaupas, suteikia daugiau lankstumo valdant savo asmeninius finansus.
„Užsienio praktika rodo, jog gyventojai mėgsta turėti sąskaitą antrajame banke dėl įvairių priežasčių. Dažniausia jų – pagrindinį banką naudoti kasdienėms operacijoms, o antrąjį – taupymui ar paskolai. Neretai mažesni, specializuoti bankai gali pasiūlyti patrauklesnes sąlygas šioms paslaugoms, tad verta neprisirišti prie vieno, pagrindinio savo banko, o žvilgtelėti į kitų finansų įmonių pasiūlymus“, – privalumais dalinasi V. Bernatavičius.
Dažniau naudojasi kelių bankų paslaugomis
GENERAL FINANCING BANKAS 2023 m. sausio mėn. inicijavo apklausą gyventojų taupymo įpročiams nustatyti, kurią vykdė „Spinter tyrimai“. Išanalizavus jos duomenis matyti, jog žmonės linkę naudotis antrojo banko teikiamomis paslaugomis bei apskritai savo finansinį raštingumą vertina geriau.
„Net 30 proc. gyventojų atsakė, jog antrąjį banką naudoja arba planuoja tą daryti taupymo sumetimais – padėti terminuotąjį indėlį ar kaupti taupomojoje sąskaitoje. Verta pažymėti, jog tik 18 proc. atsakė antrojo banko paslaugomis nesinaudojantys ar neplanuojantys.“, – pastebi V. Bernatavičius.
Kaip toliau atskleidė gyventojų apklausa, taip pat išaugo lietuvių pasitikėjimas savo finansiniu raštingumu – gerai savo žinias vertina kas trečias apklaustasis, kai prastai – vos 11 proc.
„Nagrinėjant tyrimo duomenis matyti, jog lietuviams svarbu žinoti rinkoje esamus kitų bankų pasiūlymus – ar tai būtų kasdienė bankininkystė, taupymo priemonės, paskolos. Ieškantys tokių pasiūlymų atsakė net 37 proc., kai besikreipiančių tik į savo banką, nelyginančių skirtingų sąlygų – vos 14 proc. Tad bendras gyventojų paveikslas, kurį galime sudaryti po šios apklausos – žmonės kaip niekad anksčiau domisi taupymo instrumentais, geriau valdo biudžetą bei į savo finansinę ateitį žiūri optimistiškai“, – atskleidžia GENERAL FINANCING BANKO atstovas.
Taupymo būdai ir jų privalumai
Taupomoji sąskaita. Kovo 1 d. GENERAL FINANCING BANKO pristatyta taupomoji sąskaita sulaukė didelio susidomėjimo, nes padeda klientams lengviau auginti savo santaupas. Ši paslauga yra ypač patogi priemonė lanksčias sąlygas vertinantiems gyventojams, kurie prie savo pinigų nori turėti nuolatinę prieigą.
„Tokios sąskaitos principas – joje gyventojui kaupti palūkanas bei laisvai disponuoti sąskaitoje esančiomis santaupomis. Šią sąskaitą galima bet kada papildyti, o prireikus – santaupas pasiimti, nenutraukiant sutarties. Be to, šios sąskaitos sutartis yra neterminuota, tad nėra jokių ilgalaikių įsipareigojimų“, – sako Banko vyriausiasis finansų pareigūnas.
Pasak GENERAL FINANCING BANKO atstovo, palūkanos taupomojoje sąskaitoje mokamos laikant iki 150 000 eurų, tačiau pradėti galima vos su 500 eurų suma. Taip pat, lėšas iki trijų kartų per mėnesį galima išsiimti neprarandant palūkanų už einamąjį mėnesį.
„Taupomoji sąskaita padeda siekti tam tikrų finansinių tikslų, kaip, pavyzdžiui, pradinio būsto įnašo, vaikų išsilavinimo ar tiesiog atostogų. Nusimatę, jog į šią sąskaitą kas mėnesį įnešite tam tikrą pinigų sumą, eisite savo užsibrėžtų tikslų link net nesusimąstydami“, – patarimais dalinasi V. Bernatavičius.
Terminuotieji indėliai. Tai toks taupymo būdas, kai gyventojo pageidaujamam laikotarpiui įnešama tam tikra pinigų suma su fiksuota palūkanų norma. Terminas gali siekti nuo 1 mėnesio iki 7 metų, o palūkanų norma paprastai būna didesnė nei taupomosios sąskaitos.
„Kadangi palūkanų norma yra fiksuota visam terminui, klientams garantuojamos užaugusios santaupų palūkanos pasibaigus terminui. Net Europos centriniam bankui mažinant palūkanų normas ir rinkoje mažėjant indėlių palūkanų normoms klientas turi užsitikrinęs norimą palūkanų normą visam sutarties laikotarpiui“, – sako pašnekovas.
Pinigus iš terminuotojo indėlio taip pat galite išsiimti kada panorėję, tačiau, tai padarę, prarasite palūkanas – kitaip, nei taupomojoje sąskaitoje.
„Jeigu manote, jog pinigų jums prireiks anksčiau nei yra numatytas indėlių terminas ir nenorite prarasti sukauptų palūkanų, indėlius, kuriuos dedate ilgesniam laikotarpiui, galima išskaidyti smulkesnėmis sumomis. Tad, prireikus, dalį lėšų pasiimti anksčiau, neprarasite palūkanų, kaupiamų kitais turimais indėliais“, – pažymi finansų ekspertas.