Vasarą lietuviai leidžia užsienio kurortuose: siekia atsigriebti už prarastus metus
Išsiilgę laisvės keliauti, lietuviai šią vasarą noriai vyksta į užsienio kurortus ir poilsiui yra linkę išleisti daugiau. Kelionių organizatoriai fiksuoja naujas tendencijas ir turi naujienų – tam tikrus įpročius gali tekti pakeisti.
Nori atsigriebti už pandemijos metus
„Pastarieji metai turizmo industrijai yra itin permainingi ir tai atsispindi keliautojų elgesyje. Vienas ryškiausių pokyčių – tiek keliautojai, tiek organizatoriai turėjo išmokti greitai prisitaikyti prie kintančių keliavimo sąlygų. Dar metų pradžioje žmonės keliones planavo kaip įprasta – iš anksto. Neapibrėžtumo jausmas, kylantis dėl Rusijos agresijos Ukrainos atžvilgiu šią tendenciją pakeitė – laikinai išaugo paskutinės akimirkos pasiūlymų paklausa. Aktyvi vasara lėmė, kad vietos populiariausiuose viešbučiuose greitai ištirpsta, tad žmonės vėl pradeda keliones planuoti iš anksto. Šiuo metu jau sulaukiame užklausų dėl rudens“, – pasakoja didžiausio kelionių organizatoriaus „Novaturas“ Baltijos šalyse vadovas Vitalij Rakovski.
Bendrovė skaičiuoja, kad savaitės trukmės atostogos užsienio kurortų 4-5 žvaigždučių viešbučiuose su pilnu maitinimo tipu šią vasarą vidutiniškai kainuoja 700-750 eurų asmeniui. Ekonominio tipo viešbučiuose vidutinė kaina sudaro apie 550 eurų asmeniui, tačiau tai, kiek klientas mokės iš tiesų, priklauso ne tik nuo atostogų krypties, bet ir nuo suplanuotos atostogų datos.
Kelionių organizatoriai pastebi ir dar vieną pokytį keliautojų įpročiuose. Šis jau turi net tarptautinį pavadinimą – revenge traveling arba „keršo kelionė“, kuri apibūdina smarkiai išaugusį žmonių poreikį keliauti bei norą atsigriebti už prarastą laiką ir įspūdžių alkį. Akivaizdu, kad dėl pastarųjų metų įvykių noras atsigriebti prarastas keliones tęsis ir kitais metais.
„Šiais metais žmonės daugiau dėmesio investuoja į savo emocinę savijautą tiek planuojant kelionę, tiek jos metu. Jie užsako aukštesnės klasės viešbučius, mielai renkasi papildomas ekskursijas ir visus organizavimo rūpesčius perduoda kelionių agentui. Didžiąja dalimi tai pandemijos sąlygotas pokytis. Dėl ribojimų užsitęsusi rutina žmones išvargino bei paskatino į savo atostogas investuoti daugiau, tad jie linkę pirkti ne tik patį produktą, bet ir paslaugas, kurios užtikrina poilsį be rūpesčių“, - paaiškina V. Rakovski.
Svarbu keliauti užtikrintai
Norėdami iš tiesų be rūpesčių pasimėgauti atostogomis, lietuviai aktyviau domisi ir kelionių draudimais, papildomomis apsaugomis ar pirkimu išsimokėtinai. Pasak įmonių grupės vadovo, panaikinus pandemijos ribojimus, turistų srautai ženkliai išaugo, o daugelis oro vežėjų bei pagrindiniai Europos oro uostai susidūrė su veiklos iššūkiais.
Tam, kad verta apdrausti savo atostogas ar už jas mokėti dalimis, pritaria ir GENERAL FINANCING BANKO Rizikos valdymo departamento direktorius Eimantas Palionis. Jo teigimu, dalis lietuvių atostogoms skiria didesnius biudžetus, tad ir kelionės detalėmis rūpinasi labiau.
„Pastebime, kad net ir rinkdamiesi brangesnes keliones, klientai nenori joms išleisti ženklios dalies santaupų. Todėl neretai keliones įsigyja išsimokėtinai, taip išskaidydami išlaidas dalimis. Dažnas klientų pasirinkimas – atidėti pirmąją įmoką ir taip sukaupti rezervą atostogų išlaidoms. Tam, kad finansai būtų suvaldyti tinkamai, poilsį reikėtų planuoti ir jam ruoštis iš anksto – tokiu būdu mažesnį poveikį ilguoju laikotarpiu patirs šeimos finansai, nenukentės turimi įsipareigojimai“, – teigia E. Palionis.
Finansų ekspertas pataria iš anksto pasidomėti ir kurorto kainomis, susiplanuoti, ką veiksite kelionės metu, žinoti savo būtinąsias išlaidas ir tai, kiek galite skirti spontaniškiems pirkiniams.
Patrauklios paskutinės minutės pasiūlymų kainos tampa retos
Kaip pasakoja GFB partnerio „Novaturo“ vadovas, ilgą laiką buvę pigesne kelionių alternatyva paskutinės minutės skrydžiai šią vasarą taip pat pasikeitė: „jei anksčiau tai buvo geriausias būdas susimedžioti geros kainos pasiūlymą, tai dabar tokio pranašumo nebeliko. Dėl didelio keliautojų srauto viešbučiuose bei lėktuvuose paskutinės minutės pasiūlymai nebeišsiskiria labai patrauklia kaina. Atvirkščiai, šiemet daugiau šansų sutaupyti planuojant keliones iš anksto. Pavyzdžiui, šiemet vasaros atostogas įsigijusiems iš anksto, nakvynė populiariausiuose Turkijos viešbučiuose vidutiniškai kainavo 25 proc. pigiau. Jei atostogauja 4 asmenų šeima, skirtumas tikrai reikšmingas“.
Manoma, kad panašus itin aukšto užimtumo lygis populiariausiuose kurortuose laikysis ir rugsėjo mėnesį, netgi spalio pradžioje. Ir nors rudenį be populiariųjų vasaros krypčių, tokių kaip Turkija, Juodkalnija ar Graikijos salos, tradiciškai atsidaro tokios kryptys kaip Sicilija, Kalabrija, Algarvės regionas ar Malaga Ispanijoje, tačiau, V. Rakovski teigimu, kelialapių skaičius jose ribotas. Norintys pratęsti vasarą šiltuose kraštuose turėtų kelionę planuoti jau dabar. Reikėtų nepamiršti ir rudens vaikų atostogų – tai labai paklausus laikotarpis. Dažniausiai lietuviai vaikų atostogoms renkasi Egipto, Tenerifės, Madeiros salų kurortus.