Vejos traktoriukai: kaip išsirinkti tinkamą?
Vasaros savaitgaliai sodyboje ar namuose asocijuojasi su nuolatiniu žolės pjovimu, o ne poilsiu? Metas sprendimo ieškoti jau dabar. Ieškantiems komforto ir našumo, mūsų partneris, „Dojus Agro“, siūlo pasidomėti vejos traktoriukų galimybėmis.
Kada verta įsigyti vejos traktoriuką?
Vejų technikos specialistai rekomenduoja įsigyti vejos traktoriuką, kai pjauti tenka didesnį nei 20 arų plotą žolės. Jei plotagerokai mažesnis – verta pagalvoti apie vejos pjovimo robotą ar rankines žoliapjoves.
Vejos traktoriukų pasirinkimas yra itin platus, tad pateiksime patarimų, į ką derėtų atkreipti dėmesį ieškant traktoriuko, geriausiai tinkančio jūsų poreikiams.
1. Sklypo specifika
Pirmas ir svarbiausias dalykas, nuo kurio prasideda vejos traktoriuko pasirinkimas – jūsų sklypo įvertinimas: plotas, reljefas, esantys statiniai, augalai, žolės būklė.
2. Vejos traktoriuko variklis
Pirmas svarbus techninis vejos traktoriuko parametras – variklis. Jis atsako ne tik už technikos pajėgumą, bet ir tarnavimo laikotarpį.
Dažniausiai vejos taktoriukų varikliai būna keturtakčiai benzininiai: vieno arba dviejų cilindrų. Vieni iš patikimiausių ir geriausiai žinomų variklių yra gaminami „Briggs and Stratton“ arba „Kawasaki“. Šių variklių darbinis resursas siekia virš 2000 valandų.
Variklio galingumą reikia pasirinkti pagal esamą teritorijos plotą. Jei sklypas lygus ir nedidelis, tuomet jums tikrai pakaks vejos traktoriuko su vidutinio galingumo varikliu. Pavyzdžiui, modelis X126 – 10,65 kW galios, rekomenduojamas 50 arų plotui, o jei reikia labai manevringos mašinos – puikus pasirinkimas Z335E – nulinio apsisukimo traktoriukas.
Jei reikia rinkti žolę – John Deere X146R modelis yra geras pasirinkimas.
Esant didelei ar nelygiai bei kalvotai teritorijai – rekomenduojamas galingesnis traktoriukas. Kai plotas yra virš 1 ha ir reikia daugiau komforto ir našumo – modeliai X590 arba Z540R yra tai, ko reikia.
Būtent nuo variklio galios bei pjaunamosios pločio ir priklausys, kaip greitai galėsite nupjauti žolę savo sklype ją surinkdami, mulčiuodami ar tiesiog skleisdami ant vejos.
3. Pjaunamoji dalis
Bene svarbiausia vejos traktoriuko dalis po variklio. Pjaunamoji gali būti su šoniniu bei galiniu žolės išmetimu.
Galinio žolės išmetimo funkciją turintis traktoriukas puikiai tinka ne tik pjaunant žolę, bet ir surenkant lapus.
Labai svarbu atkreipti dėmesį į pjaunamųjų peilius. Peiliai, pagaminti iš štampuoto plieno, tarnauja ilgiau, o žolę išmeta lengviau. Peiliai, persidengdami tarpusavyje, užtikrina švaresnį nupjovimą.
Rinkdamiesi vejos traktoriuką, kartu su pjaunamąja galite pasirinkti ir mulčiavimui skirtus priedus, kurie pasitarnautų prižiūrint veją nerankant žolės.
4. Rėmas
Taip pat svarbi vejos traktoriuko detalė. Kuo rėmas labiau sutvirtintas, pagamintas iš storesnio plieno, tuo geriau atlaikys didesnes apkrovas.
Rėmas sugeria išorines tempimo ir laužimo jėgas, taip apsaugodamas kitus traktoriuko mechanizmus nuo pažeidimų, tad būtinai atkreipkite dėmesį iš ko jis pagamintas.
Pagal poreikį, rėmas gali turėti ir kablį priekabai pritvirtinti. Jeigu ketinate traktoriuką naudoti ne tik žolės pjovimui – šis priedas tikrai pasitarnaus.
5. Nupjauta žolė: išmesti ar surinkti?
Kuomet sklype žolė pjaunama ne rečiau kaip kartą per savaitę, rekomenduojama pjauti su traktoriuku, kuris turi žolės surinkimo funkciją.
Žolės surinkimo talpos varijuoja nuo 250 iki 500 l, priklausomai nuo traktoriuko modelio. Kuo talpa didesnė – tuo daugiau ploto galėsite patogiai nupjauti ir surinkti sugaišdami mažiau laiko.
Peržvelkite skirtingų modelių technines savybes, funkcijas bei papildomus priedus – tuomet galėsite pasirinkti ne tik norimo tūrio žolės surinkimo talpą, bet ir kitas technikos savybes, padėsiančias atlikti suplanuotus darbus per gerokai trumpesnį laiką.
Sklypuose, kur žolė aukšta, pavyzdžiui, sodyboje jos nepjaunate dažnai, geriausia rinktis vejos traktoriuką su šoniniu žolės išmetimu arba su galinio išmetimo deflektoriumi, kuris naudojamas nuėmus surinkimo bunkerį.
Jeigu pasirinksite traktoriuko modelį su įmontuotais mulčiavimo peiliais, padarysite du gerus darbus vienu metu: veją ir nupjausite, ir patręšite. Tik svarbu stebėti, kad mulčiavimas būtų atliktas teisingai, kitaip gražia veja galėsite džiaugtis dar negreitai. Mulčiavimas bus efektyvus, kai žolę pjausite dažniau. Tuomet darbus bus greitas, nesusidarys sumulčiuotos žolės krūvelės, dėl kurių veja tampa negraži, bei nebus žolės puvinių, neatsiras žolės ligų.
Nerekomenduojama vejos traktoriui su šoniniu žolės išmetimu montuoti surinkimo sistemos, jei negalima sumontuoti žolės padavimo turbinos, nes tuomet neužtikrinamas geras žolės padavimas į surinkimo bunkerį.
Vis dėlto pasirinkę traktoriuką tik su šoniniu išmetimu, be surinkimo galėsite be vargo nupjauti pačią įvairiausią žolę: ši technika puikiai tarnauja pjaunant ne tik nuosavą sklypą aplink namus ar sodą, bet ir šienaujant neprižiūrimas pievas bei laukus.
Kai žolės išmetimo anga yra pjaunamosios gale (tradicinė žolės surinkimo sistema – gamyklinis žolės surinkimo modelis) ir žolė tiesiogiai paduodama į surinkimo bunkerį, problemų su užsikimšimu praktiškai nebūna – nebent pjausite labai šlapią žolę. Jeigu sklype veja šiek tiek aukštesnė, šlapia ir dar ne pati švelniausia, bet reikia surinkimo – modelis X350R tikrai nenuvils.
6. Vejos traktoriuko transmisija
Šis elementas yra svarbus pasirenkant vejos traktoriuko greitį bei važiavimo kryptį. Atkreipkite dėmesį į pedalų išdėstymą. Patogiai išdėstyti pedalai palengvina technikos valdymą, darbą paverčia intuityvesniu ir lengvesniu.
Vejos traktoriukai gali išvystyti įvairų greitį. Atsižvelgiant į modelį, vieni jų gali pasiekti iki 8,2 km/h važiuojant į priekį ir 5,9 km/h atgal, o galingesni, važiuojant į priekį – iki 11,6 km/h, ir iki 8,4 km/h atgal. Kuo didesnį greitį traktoriukas gali išvystyti, tuo greičiau galėsite atlikti suplanuotus vejos priežiūros darbus.
7. Vejos traktoriuko manevringumas
Jeigu jūsų sklypas apytuštis, tuomet nėra labai didelio skirtumo, kur sumontuoti pjovimo peiliai ir traktoriuko pasirinkimas yra paprastesnis.
Vis dėlto apstatytame ir apsodintame sklype geriausiai tiktų nulinio apsisukimo traktoriukai su priekyje įtaisytomis pjaunamosiomis. Taip pat verta rinktis traktoriukus su 4 vairuojamais ratais, kad manevringumas būtų geresnis. Tai leis ne tik patogiau šienauti apie kliūtis, bet ir privažiuoti kiek galima arčiau.
8. Komfortas
Net ir su vejos traktoriuku žolės pjovimas ar kitų darbų atlikimas gali šiek tiek užtrukti, todėl svarbu naudojantis šia „transporto“ priemone jaustis patogiai.
Rinkdamiesi norimą techniką, nepamirškite pasitikrinti ar patogiai išdėstyti valdikliai, ar integruotas vairo stiprintuvas, vairo aukščio reguliavimo funkcija, ar patogus pjaunamosios valdymas ir kiti jums svarbūs dalykai.
Jeigu planuojate įsigyti vejos traktoriuką, susipažinkite su vartojimo paskolos galimybėmis.