Naudinga žinoti 2025 01 29

Vis daugiau lietuvių renkasi rekuperatorius: kiek tai kainuoja ir ką svarbu žinoti apie rekuperacijos įrengimą?

namai v2

Pastaruoju metu vis daugiau laiko praleidžiame uždarose patalpose, todėl jų oro kokybė tampa ypač svarbi mūsų savijautai ir sveikatai. Aukštesnė CO2 koncentracija ore gali sukelti mieguistumą, galvos skausmus ir nuovargį. Tačiau vėdinti patalpas atidarius langą galima ne visada, ypač šaltuoju metų laiku ar gyvenant prie judrios bei triukšmingos gatvės.

Namuose įrengta rekuperacinė sistema ne tik vėdina patalpas, valo orą nuo teršalų, bet ir mažina drėgmės perteklių bei užkerta kelią pelėsiui. Tinkamai pasirinkti rekuperatoriai gali padėti palaikyti optimalią oro drėgmę, kurios ypač trūksta šildymo sezono metu.

„Rekuperatorius seną orą patalpose pakeičia šviežiu neprarandant energijos. Rekuperacinė sistema leidžia iš išmetamo oro atgauti šilumą, perduoti ją į tiekiamą šviežią orą ir taip sumažinti energijos sąnaudas“, – sako Klaipėdoje įsikūrusios UAB „Šilumos spektras“ direktorius Simonas Granickas.

Pataria netaupyti kokybės sąskaita

„Rekuperatoriaus pasirinkimą galima palyginti su automobilio – važiuoti galima su įvairių gamintojų automobiliais, bet skirsis jų paskirtis, kaina, kokybė, garso izoliacija ir kitos savybės. Individualius poreikius geriausia aptarti su specialistais. Vienos taisyklės, kokį rekuperatorių pasirinkti, nėra, tačiau visi norime gyventi švarioje ir kokybiškoje aplinkoje, todėl, įrengiant rekuperacinę sistemą, geriau netaupyti“, – sako S. Granickas.

Jis skaičiuoja, kad rekuperacijos įrengimas, pavyzdžiui, 100 kv. metrų būste, su įranga, darbais ir medžiagomis, priklausomai nuo gamintojo gali kainuoti ir 4 000 eurų.

GF BANKO Rizikos valdymo departamento vadovas Eimantas Palionis pritaria, kad rekuperacija yra ilgalaikė investicija į gyvenimo kokybę ir gerą savijautą. Neturint visos reikiamos sumos iškart, rekuperacinę sistemą galima įsirengti išsimokėtinai.

„Įrengiant A++ klasės būstą, rekuperatoriaus įrengimas yra vienas svarbiausių remonto ar įrengimo etapų. Esant poreikiui, kokybišką, kliento poreikius atitinkančią rekuperacinę sistemą galima įsigyti pasinaudojus lizingu arba paėmus vartojimo paskolą. Pirkimas išsimokėtinai leidžia paskirstyti biudžetą laike ir įsigyti galbūt brangesnį, bet efektyvesnį, labiausiai poreikius atitinkantį įrenginį“, – kalba E. Palionis.

GF BANKO atstovo teigimu, vartojimo paskolos suteikimo procesas yra paprastas ir greitas, be to, paskola gali būti panaudota sumokėti ne tik už rekuperatorių, bet ir už jo montavimo darbus.

Tačiau finansų ekspertas ragina įvertinti ne tik rekuperatoriaus įrengimo, bet ir jo reguliarios priežiūros kaštus. Anot specialistų, rekuperatorių filtrus rekomenduojama keisti mažiausiai kartą per metus, o paprastai, priklausomai nuo gyvenamos aplinkos, ir dažniau. Taip pat reiktų atsakingai vertinti savo finansines galimybes paskolą grąžinti, pasirinkti priimtiną įmokų dydį bei paskolos grąžinimo trukmę.

Geriausia įrengti, kol neatlikta lubų apdaila

„Įrengiant rekuperatorių, būtini ortakiai. Estetiniais sumetimais rekuperatorių vamzdynai paprastai „slepiami“ tarp perdangų ar po lubų apdaila. Visi šie vamzdynai turi būti sumontuoti žemiau perdangos, o jei nėra galimybės – virš perdangos, tačiau turi būti gerai apšiltinti, kad vamzdyne nesusidarytų rasos taškas“, – sako S. Granickas.

Ortakių montavimą jis rekomenduoja atlikti, kol nėra baigta lubų apdaila. Išimtis gali būti loftai ar komercinės paskirties objektai, kuriuose atviri vamzdynai – stiliaus dalis. Tokiuose objektuose rekuperaciją galima įrengti bet kada.

Kai kurie rekuperatoriai gali sausinti orą

Pasak S. Granicko, rekuperatoriai būna trijų rūšių – plokšteliniai, plokšteliniai su entalpiniu šilumokaičiu arba rotaciniai. Plokšteliniai šilumokaičiai pasižymi tuo, kad negrąžina drėgmės atgal į patalpas. Nenorintiems sauso patalpų oro jis rekomenduotų rinktis plokštelinį rekuperatorių su entalpiniu šilumokaičiu arba rotacinį rekuperatorių. Tiesa, abu šie variantai bus brangesni.

„Plokštelinis rekuperatorius su entalpiniu šilumokaičiu grąžina dalį drėgmės į patalpas su tiekiamu šviežiu oru. Tačiau jeigu reiktų rinktis tarp plokštelinio rekuperatoriaus su entalpiniu šilumokaičiu ir rekuperatoriaus su rotaciniu šilumokaičiu, mūsų platumose daugiau argumentų rinktis pastarąjį, nes jis geriau pritaikytas veikti žemoje temperatūroje. Nors plokštelinis šilumokaitis teoriškai efektyvesnis, esant neigiamai lauko oro temperatūrai jo efektyvumas sumažėja. Temperatūrai kritus žemiau 10 laipsnių šalčio, jam reikia papildomo elektrinio teno, kad neužšaltų kondensatas. Tokiu atveju didėja energijos kaštai“, – kalba S. Granickas.

Rekuperatoriaus paskirtis vėdinti, o ne vėsinti

Eksperto teigimu, pagrindinė rekuperatoriaus funkcija yra ventiliacija. Jis negali nei šildyti patalpų, nei jų vėsinti, tačiau, naudojantis rekuperatoriaus funkcijomis, galima palaikyti komfortiškesnę temperatūrą patalpų viduje.

„Vasarą dienos metu rekomenduojame visai sumažinti tiekiamą orą, kad neprišildytume patalpų, o naktį atvirkščiai – padidinti vėsaus oro tiekiamą į patalpas iš lauko“, – sako S. Granickas.

Tačiau, jei vasarą temperatūra labai aukšta, rekuperatorius negalės efektyviai sumažinti šilumos patalpoje, todėl gali prireikti oro kondicionieriaus.

bank chat coins customers danger-sign experts goals invoice online-payment recommendations transfer-money video-button